A svět se točí dál

Anglický plnokrevník

Anglický plnokrevník
Anglický plnokrevník je kůň vysoký, štíhlý s dlouhým, mírně klenutým, nízko nasazeným krkem.

Na vzniku anglického plnokrevníka se podílel orientální arabský kůň. Obyvatelé britských ostrovů odedávna milovali rychlé koně a dostihy. Nejprve při nich využívali původního malého hbitého ostrovního koníka, později do Anglie dováželi větší koně západního typu, především z Francie. Těmito koni pak křížili své klisny. Poté bylo do Anglie dovezeno mnoho arabských koní. Všichni byli vyzkoušeni na závodní dráze, a když se osvědčili, bylo jich použito k plemenitbě s domácími koni. Potomstvo mělo vrozené vlohy pro rychlost. Ale i ono bylo na dostizích znovu zkoušeno a vybíráno. Výběr neprobíhal podle vzhledu, ale podle výkonu. A tak se v Anglii vytvářelo zcela nové plemeno koní, určených především pro dostihy.

Aby se chov anglického plnokrevníka udržoval na nejvyšším možném stupni, byli již v 18. století nejrychlejší koně zapsáni do hlavní plemenné knihy. Původně to bylo sto klisen rozmanitého typu s různým množstvím arabské a západní krve. Za předky anglického plnokrevníka nelze tedy pokládat jen orientály. Anglický plnokrevník není v Anglii aklimatizovaný východní kůň, nýbrž jednostranným výběrem (podle rychlosti a vytrvalosti) ustálený kříženec, v kterém se však vliv orientálních koní silně uplatňuje. Do plemenné knihy nemůže být nově zapsán (mimo pravé araby a jejich křížence s plnokrevníkem) žádný kůň, který nenavazuje bez přerušení na předky zapsané v prvním svazku plemenné knihy z roku 1791. Vedle toho však musí také prokázat i dobrý výkon na závodní dráze. Stáje, kde se anglický plnokrevník chová, vedou pobočnou plemennou knihu, ve které je zapsán každý plnokrevný kůň v dané zemi. Každý anglický plnokrevník má úředně ověřený rodokmen, čímž se prakticky vylučuje záměna jednotlivých zvířat. V rodokmenu jsou vedeni i předkové do čtvrtého kolena. Pokud sledujeme tyto rodné listy, zjistíme, že všechny anglické plnokrevníky zle odvozovat od tří hřebců, zakladatelů hlavních krevních linií: Byerl Turc, Darley Arabian a Godolphin-Barb.

Postavou se od sebe příslušníci jednotlivých krevních linií od sebe dost liší, především podle toho, jaký mají poměr krve arabské a západní. Mají však i společné znaky. Anglický plnokrevník je v kohoutku vysoký 160 až 180 cm, je poměrně dlouhý, má úzkou hlavu buď rovnou, nebo v čele klenutou. Vyskytují se nejčastěji hnědáci nebo ryzáci, výjimečně bělouši nebo vraníci. Jsou to zvířata neobyčejně výkonná, často však nervózní a těžko ovladatelná.

V rychlosti se anglickému plnokrevníku nevyrovná žádný jiný kůň a ve vytrvalosti ho předčí snad jen čistokrevný arabský kůň.


Další články:

Egejská kultura se rozvinula ve Středomoří.

Koňský kaštan není příbuzný kaštanovníku setého.

Darley Arabian položil základ linie anglických plnokrevníků.

Veligrad byl centrem Velké Moravy.

Hrad Windsor hraje důležitou roli v anglické historii.

Chalkopyrit se nejčastěji vyskytuje zrnitý nebo celistvý.

Velká sfinga stojí na pyramidovém poli v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Kníže Václav má místo v symbolice české státnosti.

Jezero Mývatn se nachází na severovýchodě Islandu.

Fotbalista Pelé je sportovec, jehož jméno zná snad opravdu každý.

A svět se točí dál

Anglický plnokrevník je nejrychlejší koňské plemeno, jehož chov je spojený s popularitou dostihů.

A svět se točí dál.