A svět se točí dál

Arónie

Arónie, temnoplodec, černý jeřáb, to všechno jsou jména rostliny, kterou máte možná na zahradě i vy, pokud ano, budete brzy sklízet její plody, ze kterých se dá ledascos chutného vyrobit.

Arónie
Černé plody, malvičky, arónie.

Číme je arónie prospěšná? Její plody pomáhají snižovat krevní tlak a zvýšenou hladinu cholesterolu. Arónie je díky látkám, které její plody obsahují, vhodným doplňkem a prevencí aterosklerózy.Vzhledem k obsahu látek, které přispívají ke zpevnění cévních stěn, jsou plody vhodné při křečových žilách či hemeroidech. Díky tomu, že obsahují přírodní sorbit, sladidlo vhodné pro diabetiky, jejich konzumace je prospěšná i při cukrovce. Dá se říci, že drobný plod arónie je vitaminovým pokladem.

Arónie není náročná na půdu. Stačí jí slunné místo. Pěstuje se většinou jako keř, bývá vysoká asi 2 metry a široká 1,5 metru, nebo roubovaná na jeřáb ptačí, na kterém vytváří menší koruny. Zahradnictví většinou prodávají odrůdu Nero. Opadavé keře mají pěkný kompaktní tvar i bez úprav, takže se hodí i do volně rostoucích živých plotů. Na podzim nás dokáží překvapit červeným zbarvením listů. Začíná plodit brzy a hojně, zejména na koncích větviček. Škůdci ani chorobami netrpí, je samosprašná. Nejvýhodnější termín výsadby je od konce září až do poloviny listopadu. Postupujeme stejně jako u sazenic rybízu. Do vykopané jámy dáme na dno vrstvu kvalitního kompostu. Po výsadbě rostlinu důkladně zalijeme. Každoročně pak přihnojujeme.

Plody uzrávají v první polovině září. V této době bychom je měli otrhat, protože velice chutnají ptákům. Plody, které si chceme na keři ponechat čerstvé pro vlastní spotřebu, můžeme chránit sítěmi, o případné přebytky, které nevyužijeme, se s ptáky můžeme podělit.

Výhodu při zpracování plodů představuje jejich trvanlivost. Po sklizni mohou vydržet až dva měsíce, pokud je budeme skladovat na vhodném chladném místě. Můžeme je jíst čerstvé, vynikající je za studena lisovaná šťáva, sirup, džem, želé a plody lze také sušit.

Jak upravit plody arónie:

Sirup z arónie můžeme použít i jako sladidlo do čaje.

Koláč s arónií pečeme asi 20 minut na 190 stupňů.

Sušená arónie se skladuje v dobře uzavřených nádobách.


Další články:

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Pět smyslů člověka je prostředníkem mezi světem a mozkem.

Domácí zázvorový sirup přelijeme do lahve.

Létající postavy z bájí a mýtů se vznesly vstříc oblakům.

A svět se točí dál

Arónie poskytuje plody s vysokým obsahem vitaminů a tříslovin. Původem pochází z východní oblasti Severní Ameriky. V Evropě se začala pěstovat kolem roku 1700.

A svět se točí dál.