A svět se točí dál

Články 17

Ostrov Mauricius ležící uprostřed Indického oceánu, je místem, na které jsou zakázané charterové lety, aby se nestal cílem masové turistiky. Dnes je rájem pro vyznavače golfu, potápěče a dá se zde provozovat i sportovní rybaření.

Přílišný hluk borovicím nesvědčí

Borovice Pinus edulis
Pinus edulis (borovice coloradská) je jehličnatý strom malého až středního vzrůstu, který roste na jihozápadě USA.

Jak souvisí hluk a borovice? Hluk představuje typ znečištění prostředí, jehož vliv bývá velmi často podceňován. Nejrůznější zvuky, spojené s dopravou či průmyslovou produkcí, však mohou proměnit chování řady živočichů a vést tak k dalekosáhlému řetězení změn napříč celou biosférou. A právě jednu takovou změnu, která má vliv na život organismů, objevili vědci z týmu vedeného Clintonem Francisem v americkém Novém Mexiku, které je oblastí těžby zemního plynu. Vědecký tým se zaměřil na jeden ze stromů, které v této oblasti rostou, kterým je borovice Pinus edulis. Sledování vybraných borovic pomocí pohybem spouštěné kamery ukázalo, jak a kým byla konzumována semena ze šišek ležících pod borovicemi. Tato semena poskytují potravu napr. myším, čipmankům, králíkům, veverkám a různým druhům ptáků. Pomocí kamer bylo zjištěno, že na hlučných místech se jimi nejčastěji krmily myši, což není dobrá zpráva. Semeno borovice totiž cestu trávicím traktem myši většinou nepřežije.

Helium je druhý nejlehčí prvek, který známe. A právě jeho lehkost umožňuje, aby nadnášel různá tělesa, dětskými balonky na poutích počínaje, přes letecké balony, až po vesmírné rakety.

Plevel zabírá na polích místo rostlinám pěstovaným. Botanici nedokáží přesně určit, kolik druhů rostlin se přesně vejde pod nevědecké označení plevel.

Strahovská knihovna je knihovnou Královské kanonie premonstrátů na Strahově.

Energetické štítky pomáhají rychlejší orientaci při výběru nejvhodnějšího modelu elektrospotřebiče.

Národní park Doňana zabírá velkou část delty řeky Guadalquivir, nachází se v něm především bažiny, ale také písečné duny a mělké zátoky, ve kterých hnízdí velké množství různých druhů ptáků.

Zelené hřbitovy si ve Velké Británii získávají stále větší oblibu. Jsou ekologické a přívětivě rodinného charakteru.

Zapomenuté potraviny na talíři, jako jsou třeba jáhly, špalda nebo pohanka, zahřejí v chladných dnech a dodají tělu celou řadu prospěšných látek.

Oheň svatého Antonína, aneb, jak se dnes říká, růže. Nenechte se mýlit, řeč nebude o královně květin, ale o nepříjemné kožní chorobě. Ve středověku se jí totiž říkalo poněkud strašidelně oheň svatého Antonína.

Mangold může chutnat, zdobit i prospívat tělu. Dnes tak trochu polozapomenutá zelenina obsahuje množství vitaminů a minerálních látek. Podobá se špenátu, ale je příbuzným řepy cukrovky a znali jej již staří Egypťané.

Ledový svět za Neptunem, který zahrnuje také přibližně třicet pět tisíc kosmických objektů o průměru více než sto kilometrů, objevují američtí astronomové David Javitt z Havajské univerzity v Honolulu a Jane Luuová z Harvardovy univerzity v Cambridgi.

Pravěký důl na ostrově Thasos, ve kterém se před dvaceti tisíci lety těžila červená hlinka, objevil německý archeolog Hermann Jung.

Plavající sloni ukazují se svými čtyřmi a půl tunami živé váhy - včetně masa, kostí, kůže a klů - přizpůsobivost vodnímu prostředí.

A svět se točí dál

Kam dohlédne ve vesmíru lidské oko? Nejvzdálenějším vesmírným objektem, na který dohlédne prosté lidské oko je mlhovina v Andromedě.

A svět se točí dál.