Jak chovat kanáry kteří patří mezi ptáky, které doma chováme nejčastěji, již bezmála pět set let. Během této doby dosáhli značné rozmanitosti. Jaké podmínky při chovu potřebují?
Pomocí velkých dalekohledů, včetně osmimetrového ESO/VLT (Very Large Telescope) v Chile, byly u trpasličí hvězdy Trappist 1 tři planety, které se svojí velikostí podobají Zemi.
Dvě z těchto planet obíhají kolem hvězdy velice rychle s periodou 1,5 dne a 2,4 dne, třetí planeta má delší periodu oběhu, zatím ne zcela přesně určenu v rozmezí mezi 4,5 až 73 dní. Takto krátké periody oběhu znamenají, že planety musí být mnohem blíže (20krát až 100krát), než je vzdálena Země od Slunce.
Struktura planetárního systému Trappist 1 tak svým měřítkem připomíná spíše měsíce kolem Jupiteru než planety kolem Slunce.
Protože trpasličí hvězda, jejíž povrch dosahuje teploty pouhých 2200 °C, vyzařuje mnohem méně energie, než naše Slunce, získávají vnitřní dvě planety i přes to, že obíhají velice blízko pouze čtyřikrát a dvakrát více energie ve srovnání se Zemí. I přes to, že záření nepatří mezi silné stránky hvězdy Trappist 1, tyto dvě planety jsou k ní blíže, než leží vnitřní okraj obyvatelné zóny tohoto systému.
Třetí planeta, pravděpodobně přijímá méně energie, než Země. Stále by se však mohla nacházet na vnějším okraji obyvatelné zóny.
Nízkotučná čokoláda přichází z laboratoří amerických vědců na stoly milovníků dobrých jídel.
Jantar z Baltského moře vypovídá o životě před čtyřiceti miliony let. Právě v časovém období mezi 40 a 20 miliony let před naší dobou se odehrál zlom, kde se příroda velmi změnila a mnohé jeho formy vyhynuly. A to nám právě umožňuje zajímavé srovnání.
Chuďasův deštník z tropických deštných lesů Střední Ameriky kde rostou jeho obrovské okrouhlé listy, které připomínají listy našeho devětsilu nebo pěstované reveně.
Třeboňské seníky stojí na loukách v okolí Třeboně, kde bylo potřeba počkat s odvozem sena do zimy, kdy mrazy dostatečně zpevnily půdu.
Jak se pěstuje káva v Kostarice i dalších oblastech.
Odkud pochází monstera? Je domovem v tropech Střední Ameriky, kde se vyskytuje jako epifyt na stromech v tropických deštných lesích.
Rohy jsou si všechny svojí strukturou podobné. Základ tvoří kostěný nástavec na lebce. Čelní kost tady vytváří špičatý výstupek, který jen zhruba odpovídá tvaru budoucího rohu. Na tomto kostním násadci je vrstva buněk, které velmi vydatně produkují rohovinu. Rohovina vzniká po celém povrchu kostního násadce.
Co dala Amerika Evropanům? Mezi prvními jmenujme kulturní plodiny. Z Nového světa se jich postupně rozšířilo více než padesát. Indiáni seznámili první kolonisty nejen s neznámými druhy jedlých plodin, ale také se způsobem jejich pěstování.
Zámek Hradec nad Moravicí je spojen s hudbou a významnými hudebníky, mezi které patřili Lugwig van Beethoven či Nicolo Paganini, a kteří zde trávili svůj čas.