A svět se točí dál

Čedičové sloupy

Čedičové sloupy Devils Tower
Čedičové sloupy skalního útvaru Devils Tower ve státě Wyoming v USA jsou názorným příkladem sloupcovité odlučnosti čediče. Obrázek: Wikipedia, autor: Example.

Čedičové skály velkých rozměrů, které se rozpadaly ve štíhlé sloupy rovnoběžně nebo vějířovitě uspořádané, se odedávna těšily mimořádné pozornosti. Každý čedičový sloup má stěny tak hladké, jak by byly opracovány rukama nejšikovnějších sochařů.

Čedičové sloupy bývají nejčastěji šestiboké, žádnou vzácnost však nepředstavují ani sloupy pětiboké nebo čtyřboké. Dosahují často délky i několika desítek metrů, například proslulá Devils Tower ve státě Wyoming v USA. Mnoho podobných přírodních skalních útvarů je chráněno zákonem jako vzácná přírodní památka a těžba čediče je z nich zakázána.

Princip vzniku čedičových sloupů je poměrně jednoduchý. Stojí za ním přirozená odlučnost čediče podle puklin vzniklých při chladnutí a tuhnutí magmatu. Čedičové magma tuhne rychleji na povrchu a odlučné trhliny probíhají kolmo k ploše tuhnutí čedičového tělesa. Povrch tuhnoucí hmoty se smršťuje k určitým centrům a tak nastává přirozená dělitelnost podle trhlin probíhajících do středu tělesa. Tak se stane, že žíla čediče prorážející usazeninami se rozpadá na sloupce uspořádané rovnoběžně a podobně je tomu i u příkrovu. Naopak konec žíly, stejně jako okraj kupy, má pak sloupce uspořádány vějířovitě.

Sloupcovitá odlučnost čediče je jev poměrně rozšířený a tak se s čedičovými skalami můžeme setkat na mnohých místech, v České republice především v severních Čechách.

Jmenujme například Panskou skálu západně od Kamenického Šenova, skálu Vrkoč jižně od Ústí nad Labem, Kozlík u Rtyně či Čertovu zeď u Českého Dubu severozápadně od Turnova.


Další články:

Australský fíkovník velkolistý má v dospělosti tlusté chůdovité kořeny.

První člověk ve vesmíru byl kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin.

Od Slunce pátá planeta Jupiter je největší planetou sluneční soustavy.

Malajský ostrov Langkawi se nazývá klenotem Kedahu.

Opadavý strom fíkovník smokvoň roste na skalách.

Několikastupňový vodopád Kuang Si v Laosu je malebné zákoutí indočínské přírody.

Antarktický Bouvetův ostrov objevil v roce 1739 Jean-Baptiste Charles Bouvet de Lozier.

Hipparchos byl starověký astronom.

Na počátku 19. století vyjela první parní železnice ve Velké Británii.

S pěti smysly člověka se pojí naše interakce s okolím.

Venezuelský vodopád Salto Angel se řítí do hloubky více než 978 metrů.

Od Slunce druhá planeta Venuše je náš nejbližší vesmírný soused.

A svět se točí dál

Čedičové sloupy vznikají díky sloupcovité odlučnosti čediče a u nás se s nimi můžeme setka především v severních Čechách.

A svět se točí dál.