A svět se točí dál

Chameleoni

Chameleoni obývají rozmanité biotopy po celém světě, najdeme je v pralesech, na pouštích, ve stepích či savanách. Vyskytují se v Asii, v Severní Americe a obývají i jih Evropy. Nejvíc jich však najdeme v Africe, především na ostrově Madagaskar, na kterém žije 40 % z více než 160 známých druhů. Dnes patří řada z nich mezi ohrožené druhy, především v důsledku odlesňování ostrova. Chameleoni jsou také často loveni a následně prodáváni do celého světa jako domácí mazlíčci.

Chameleon obecný
Chameleon obecný je jediný druh chameleona, který žije v Evropě.

Pro pohyb v korunách stromů je chameleon vybaven chápavým ocasem, za normálních okolností zůstává stočený, při lovu se jím však přidržuje větví a udržuje tak stabilitu. Každá noha má pět prstů, avšak liší se jejich uspořádání na předních a zadních končetinách. Zatímco na předních se nacházejí dva na vnitřní straně a tři na vnější, vzadu je poměr obrácený, což chameleonovi umožnuje pevně sevřít větev, po které šplhá. Výrazným rysem zvířete jsou vystouplé oči umožňují chameleonům vidět prakticky v úhlu 360°. Každé oko se navíc umí podívat jiným směrem a dokáže spatřit hmyz na vzdálenost 5-10 m.

Jazyk chameleonů dosahuje 1,5 až 2krát větší délky než jejich tělo (bez ocasu). Dokážou sůj jazyk bleskurychle vystřelit a zasáhnout jím kořist během 0,07 sekundy, takže oběť nemá šanci uniknout. Pomáhají si při tom jakýmsi katapultem, který je tvořen systémem chrupavek fungujících podobně jako pružina.

Chameleoni jsou studenokrevní a proto se rádi vyhřívají na slunci, aby si zvýšili tělesnou teplotu. Velkou část dne stráví sháněním potravy, kterou tvoří především z nejrůznějšího hmyzu, larev, motýlů pavouků a plžů. Jako potrava jim slouží rovněž rostliny - listy, květy a ovoce a větší druhy chameleonů si rádi pochutnají i na jiných plazech a mláďatech ptáků.

Rozmnožují se vejci, v zemi vyhrabou díru 10-30 cm hlubokou, do které vejce nakladou. V případě některých druhů může jít jen o jediné vejce, zatímco u jiných až o stovku. Mláďata se z vajec vylíhnou během 4-12 měsíců. Rostou pak po celý život. Pohlavní dospělost dosáhnou podle druhu za tři měsíce až dva roky.

Chameleoni dorůstají různých velikostí. Nejmenší druh Brookesia micra objevený v roce 2012 na malém ostrově u pobřeží Madagaskaru měří v dospělosti necelé 3 cm i s ocasem. Největší Furcifer oustaleti, který žije v džunglích ostrova Madagaskar, může dorůst délky až 70 cm.

Chameleon mění barvu

Často se říká, že chameleon umí měnit barvu, aby splynul s okolím. Mění ji také v závislosti na teplotě a náladě, přičemž pomocí barev také komunikují s okolím. Například pokud je chameleon podrážděný nebo se snaží zastrašit ostatní, zbarví se tmavěji, zatímco třeba při námluvách volí samci pestrý převlek. Schopností měnit barvu však nedisponují všechny druhy chameleonů.

A jakým způsobem mění chameleoni barvu? Mají průhlednou vrchní vrstvu pokožky a pod ní se nachází tři vrstvy buněk zvaných chromatofory, které obsahují jakési váčky s barvivem. Za normálních okolností je buňka průhledná, když dostane signál, barvivo z váčků se v ní rozptýlí. Horní podkožní vrstva obsahuje žlutý a červený pigment, prostřední pak modrý nebo bílý a v nejnižší se vyskytuje tmavý melanin, který ovlivňuje množství odraženého světla.


Další články:

Brambory se začaly pěstovat před osmi tisíci lety na březích jezera Titicaca.

Ostrov Langkawi kde se dá stále ještě najít klidné zákoutí.

Výroba instantní kávy mražením nebo rozprašováním.

Cukrovka a káva v množství jednoho šálku denně jsou spolu provázány.

Jak vzniká med? Ve včelím úlu jej vyrábí včely.

Velká sfinga v Gíze v podobě lvího těla s lidskou tváří se tyčí v blízkosti velkých pyramid.

Rejnok manta se živí planktonem a malými rybkami.

Ostrov Bornholm v Baltu patří Dánsku.

Suezský průplav se rozšiřuje a zvyšuje kapacitu počtu lodí, které jím mohou proplouvat.

Ostrov Capri poblíž pobřeží jižní Itálie není velký, jeho délka 6,7 a šířka zhruba 2,7 kilometry umožňuje pohybovat se v úzkých křivolakých uličkách a strmých srázech pěšky.

A svět se točí dál

Chameleoni dorůstají různých velikostí v rozpětí od tří centimetrů do 70 centimetrů.

A svět se točí dál.