A svět se točí dál

Civilizace Nazca v Peru

Nazca obrazec kolibřík
Obrazec kolibříka na planině Nazca v Peru se špičkou dlouhého zobáku dotýká skupiny několika rovnoběžných linií.

Největší rozkvět zaznamenala civilizace Nazca na území dnešního Peru mezi lety 200 až 600 n. l. Nejcharakterističtější dochovanou kullturní stopou, kterou po sobě zanechala jsou rozsáhlé geoglyfy známe jako obrazce z Nazca. Rozlehlé obrazce představující geometricky znázorněné motivy ptáků a zvířat, například kolibříka, pelikána, pavouka, nebo ještěrky, najdeme jižně od hlavního města Peru Limy v poušti na pobřežní planině a v podhůří And. Geoglyfy nalezneme na území o rozloze více než 450 km2, přičemž největší z nich mají velikost přes 300 metrů.

Tyto obrazce se až do dnešní doby dochovaly díky suchému, bezvětrnému klimatu a izolaci planiny Nazca od okolního světa. Mělké linie byly vytvořeny odkrytím tenké vrstvy červené horniny až na bílý skalnatý podklad, což byžadovalo dokonalou organizaci a plánování. Civilizace Nazca při jejich tvorbě musela disponovat topografickým zaměřovacím systémem, aby dokázali provádět měření na obrovské stupnici, protože obrazce nebylo nikdy ze země možno přehlédnout jako celek, i když existuje názor, že si budovali pozorovací stanoviště, aby mohli obrazce sledovat z výšky. Nejčastějším motivem jsou ptáci, kterých byla až dosud objeveno osmnáct, z nichž nejsnáze identifikovatelným je kolibřík.

Způsob zobrazování a symbolika použitá při tvorbě obrazců se odráží také v nazkánské keramice a textilu. Keramika ovlivněná starší kulturou Paracas se vyznačuje používáním geometrických vzorů, živými motivy ptáků, ryb, zvířat, rostlin a božstev a typickou barevností. Její tvůrci měli k dispozici paletu minimálně deseti barev, tedy více, než bylo v umění předkolumbovské Ameriky obvyklé. Při výrobě barevné pasty používali minerální pigmenty. Keramika kultury Nazca zahrnuje mísy, talíře, poháry, vázy a nádoby s jednou nebo dvěma hubičkami spojenými můstkem. Nejčastěji se vyráběla svinováním pásů hlíny, pigmenty se nanášely ještě před vypálením a po výpalu se keramika leštila do vysokého lesku.


Další články:

Mrkev na talíři se může jíst zasyrova nebo tepelně upravená.

Velká sfinga stojí na pyramidovém poli v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Střemcha obecná je rozšířena téměř v celé Evropě.

Lipicánský kůň získal název podle slovinského hřebčína.

Nejstarší Američané jsou Indiáni.

Mimikry ryb, podívejme se na několik příkladů.

Jak vzniká včelí med zahuštěním nasbírané sladiny.

Landsbergit je přirozená slitina stříbra a rtuti.

Historie pošty u jejíhož vzniku stály poštovní dostavníky.

Ostrov Capri poblíž pobřeží jižní Itálie přitahuje každoročně tisíce návštěvníků.

A svět se točí dál

Civilizace Nazca v Peru zaznamenala svůj rozkvět mezi lety 200 až 600 n. l., kdy byla náhorní plošina o rozloze asi 500 km2 zemědělsky intenzivně využívána.

A svět se točí dál.