A svět se točí dál

Diabetes mellitus

Symbol diabetu
Modrý kruh je mezinárodní symbol diabetu.

Diabetes mellitus je poměrně častá choroba, která se vyskytovala už ve starověkém Egyptě, jak lze vyvodit ze starých papyrů. V osmnáctém století bylo známo, že cukrovka je charakterizována přítomností glukózy v moči a nadbytkem cukru v krvi. Normální množství se pohybuje mezi osmdesáti až sto dvaceti miligramy cukru na sto mililitrů. Spojitost choroby se slinivkou břišní dokázali koncem devatenáctého století Oskar Minkowski a Joseph von Mering. Příčinou nemoci je zhoršení stavu buněk beta Langerhansových ostrůvků ve slinivce břišní. Ve světě je dnes více než sto padesát milionů lidí s cukrovkou.

Zpočátku se diabetes mellitus projevuje hyperglykemií (nadbytkem cukru v krvi), polyurií, hubnutím, ospalostí, depresemi, tělesnou slabostí a dalšími příznaky. Dříve než se rozšířilo používání inzulinu, patřili k obětem diabetu především mladí lidé. U dospělých osob měla mírnější průběh. Chorobu bylo možné udržet v mezích dietou s nízkým obsahem cukru, ale pacienti bývali náchylnější k infekcím a obvykle trpěli žízní a polyurií.

Diabetes mellitus je nemoc s dlouhodobými následky. Mohou se projevit poškozením cévek na oční sítnici a následnou slepotou, poruchami ledvin s nutností transplantace nebo poškozením nervového systému, což se odrazí v necitlivosti končetin, tvorbě vředů a případně vede i k amputaci končetin. U diabetiků byla také pozorována větší náchylnost k ateroskleróze.

Léčba diabetes mellitus

Pacienti závislí na inzulinu si jej aplikují podkožně (injekcí). Zpočátku se inzulin získával ze slinivky břišní krav a prasat, ale v roce 1978 byl vyvinut díky genetickému inženýrství "lidský" inzulin, který byl uveden na trh v roce 1982.


Další články:

Akupunktura pro zvířata působí rychleji než u lidí.

Je zelenina lepší vařená nebo syrová, jak se ještě nedávno tvrdilo?

Silová jóga je jedem z nových sportů.

Toaletní papír má překvapivě krátkou historii.

Velká sfinga stojí v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Cukrovka a káva která umí pomoci chránit před jejím vznikem.

Damascenská ocel má na povrchu typické černobílé žilkování.

Africké včely jsou velmi útočné.

Mraky dominují nebi nad našimi hlavami.

Srst vznikla jako izolační vrstva.

A svět se točí dál

Diabetes mellitus je nemoc s dlouhodobými následky, které se mohou projevit poškozením cévek na oční sítnici, poruchami ledvin nebo poškozením nervového systému, což se odrazí v necitlivosti končetin, tvorbě vředů a případně vede i k amputaci končetin. U diabetiků byla také pozorována větší náchylnost k ateroskleróze.

A svět se točí dál.