A svět se točí dál

Hnědásek osikový

Hnědásek osikový
Hnědásek osikový (Euphydryas maturna). Obrázek: Wikipedia, autor: Charlie Jackson.

Vzhled hnědáska osikového je zachycen na obrázku vpravo. Samci jsou drobnější a tmavší, housenka je černá se žlutavými skvrnkami a chlupy, červenými panožkami a šedou hlavou. Kukla připomíná zbarvením kuklu běláska zelného, je však zavěšena za kremaster, jak je obvyklé u baboček. Rozpětí křídel hnědáska osikového činí až 4,5 cm. Spolehlivým znakem, který odlišuje hnědáska osikového od ostatních hnědásků (s výjimkou příbuzného hnědáska E. aurinia), je oranžová páska, lemující rub zadních křídel.

Rozšíření hnědáska osikového je dosti nesouvislé. Obývá střední Evropu severně od Alp, v Pobaltí, na východ zasahuje až po Ala-Tau a Altaj. Výskyt na našem území je místní a vzácný. V Čechách je znám pouze z okolí Poděbrad a Chlumce, častější je na jižní Moravě. Většinou se vyskytuje v teplých luzích.

Hnědásek osikový má dvouletý cyklus. Motýli žijí od května do července, sají na květech, hnijících zbytcích a vlhké půdě a vyskytují se nejčastěji na mýtinách a lesních okrajích.

Žlutavá vajíčka klade hnědásek osikový najednou po asi 200 ve snůšce, na různé dřeviny a byliny, především na jasan, jívu, osiku, violky, jitrocel, rozrazil apod. Housenky hnědáska osikového jsou polyfágní, první zimu přečkávají ve společném zámotku ve druhém larválním stadiu. V následujícím roce se housenky rozptylují, téměř dorostlá housenka podruhé přezimuje a v květnu se kuklí. Stadium kukly trvá 14 dní.

Rapidní úbytek hnědáska osikového v naší přírodě má na svědomí změna v hospodaření v listnatých lesích, kdy se za účelem dosažení vyššího zisku namísto postupné probírky jednotlivých stromů, které les prosvětlují, vytěžují najednou rozsáhlé plochy.


Další články:

Národní park Torres del Paine v Patagonii je místo neobvyklých pozemských krás.

Vřes obecný je 30 až 60 centimetrů vysoký.

Rejsek obecný je aktivní během celého roku.

Ploník obecný vypadá shora jako lesík miniaturních jehličnatých stromků.

Rohovník obecný roste ve východním Středomoří.

Velké předělové pohoří se tyčí na východě astralského kontinentu.

Díky svým vlastnostem se kamenina hodí i pro venkovní použití.

Španělský národní park Doňana se rozprostírá ve velké části delty řeky Guadalquivir.

U nás hojný motýl hnědásek kostkovaný žije v jižní a střední Evropě

Zábavní park Coney Island New York předvádí jako svoji největší atrakci horskou dráhu Cyclone.

Velké šelmy jsou výborní lovci.

Zámek Zbraslav se honosí anglickým parkem.

Zámek Orlík se tyčí nad řekou Vltavou.

A svět se točí dál

Hnědásek osikový je denní motýl vázáný svým způsobem života na biotopy malých mýtin řídkých prosluněných listnatých lesů s dostatkem medonosných rostlin.

A svět se točí dál.