A svět se točí dál

Hrad Windsor

Hrad Windsor
Pohled na hrad Windsor z cesty Long Walk.

Hrad Windsor hraje důležitou roli v britské kultuře a historii. Je nejstarším a největším hradem ve Velké Británii a se svým tisícem pokojů také druhý největší dosud obývaný hrad na světě (po Pražském hradě).

Současná královna Alžběta II. zde strávila podstatnou část svého dětství. Proto není divu, že veřejnost soucítila s jejím zármutkem, když roku 1992, který pak nazývala svým annus horribilis (rok hrůzy), zničil požár na stovku místností, státní reprezentační prostory a soukromá apartmá. Velkolepě pojaté restaurátorské práce v hodnotě padesáti tří milionů dolarů byly dokončeny roku 1997. Zaměstnaly nepřeberné množství řemeslníků, kteří používali řemeslné postupy, které byly obvyklé v době, kdy před devíti sty lety založil hrad Vilém Dobyvatel.

Od jeho založení se v něm vystřídalo osm panovnických rodů. V roce 1916 přijal král Jiří V. jméno hradu jako jméno rodové, protože se mu hrad líbil a protože chtěl vymazat vzpomínku na německý původ své rodiny.

Za pozornost stojí střídání stráží, které se koná i v nepřítomnosti královny v rezidenci (byť s menší pompézností) a kaple svatého Jiří, architektonický skvost ze 16. století, která společně s westminsterským opatstvím sdílí tu výsadu, že slouží jako místo posledního odpočinku mnoha anglických panovníků. Plochý náhrobek uprostřed kryje hrobku Jindřicha VIII. a jeho třetí manželky Jane Seymourové.


Další články:

Hrad Buchlov se pyšní vzácnými sbírkami.

Gejzír Strokkur vystřikuje do výše 25 metrů.

Veligrad byl centrem Velké Moravy.

Fotbalista Pelé je sportovec, jehož jméno zná snad opravdu každý.

Newgrange je megalitická chodbová hrobka stojící v Irsku, která pochází z poloviny 3. tisíciletí př. n. l.

Gotický hrad Kost se nachází v srdci Českého ráje.

Jezero Mývatn se nachází na severovýchodě Islandu.

Egejská kultura se rozvinula ve Středomoří.

Velká sfinga stojí na pyramidovém poli v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Koňský kaštan není příbuzný kaštanovníku setého.

A svět se točí dál

Hrad Windsor je společně s Buckinghamským palácem v Londýně a Holyrood Palace v Edinburghu jednou z oficiálních rezidencí britské monarchie. Plocha, kterou zabírá, činí přibližně 45 000 metrů čtverečních.

A svět se točí dál.