Jak chovat doma morče.
Jací domáčcí mazlíčci se objevují u lidí doma nejčastěji? Jistě budete souhlasit, že vedle psů a koček je to morče, křeček nebo želva.
Morče je zvířátko opravdu skromné a vděčné. Je to hlodavec velký asi jako menší králík. Váží kolem tří čtvrtin kilogramu, ale byli vyšlechtěny i jedinci téměř dvoukiloví. Je to zvířátko zavalité, na krátkých nožkách se zrohovatělými bříšky prstů. Srst má hrubou a dost hustou, bílou, žemlovou až tříbarevnou. Původní zbarvení divokých morčat je "zajícovité". Byla vyšlechtěna i morčata s dlouhou nebo kudrnatou srstí.
Domestikovaná forma morčete se chová prakticky po celém světě a pochází z Jižní Ameriky, z Peru, kde jeho předek žije divoce. Do Evropy se morčata dostala až v 16. století, kdy je Španělé objevili na svých dobyvačných cestách jako domácí zvíře jihoamerických Indiánů. Tento původ se odráží i v některých názvech morčete, např. v anglickém guinea pig - guinejské prasátko - nebo francouzském cochon d'Inde - indické prase. Podobnost s prasetem nám ovšem nepřipadá zvlášť výrazná a dokumentuje spíše bezradnost tehdejších lidí při setkání s neznámým zvířetem než jejich postřeh a znalost zvířat.
Morčata můžeme chovat nejlépe v otevřené bedničce nebo kleci s pevným spodkem o ploše asi 70x60 cm a stěnách vysokých 30 cm. Mají zde mít budku, která poslouží jako úkryt. Léto mohou morčata trávit ve venkovní ohrádce, chráněné před přímým sluncem. V zimě je ideální teplota pro chov 18 °C, v létě 20-23 °C. Teplota nemá klesnout pod 10 °C. Steleme slámou, pilinami, hoblinami apod. Noviny raději nepoužíváme, protože morčata je ráda žerou. Stelivo vyměňujeme jednou až dvakrát týdně. Takto lze chovat i více morčat pohromadě.
V létě krmíme samozřejmě především zeleným krmením, které předkládáme nejraději do krmítka, aby je morčata neroztahala a nepodupala. Morčata ráda pampelišku, červenou řepu, ale mohou dostávat i zeleninu apod. Stálou složkou potravy by měla být mrkev. Morčata potřebují dostatek vitaminu C, téměř tolik jako dospělý člověk, a jeho nedostatkem trpí většinou mláďata po odstavu. Kromě zeleného je základním krmením oves nebo ječmen, kukuřičný šrot, ovesné vločky apod. K obrušování hlodáků, které stále dorůstají, je vhodný tvrdý chléb. V zimě podáváme ještě kvalitní dobré seno, obilné klíčky a krmnou řepu. Při sestavování krmné dávky je třeba dbát, aby byla zastoupena jak složka šťavnatá (zelená píce, červená řepa, mrkev), tak suchá (seno, zrní). Samozřejmě že krmení musí být nezávadné, nezapařené, nesmí být nahnilé nebo plesnivé. Značnou část své spotřeby vody kryjí morčata ze šťavnaté potravy. Jinak potřebují 10 ml a 100 gramů živé hmotnosti.
Samci morčat dospívají v šesti až sedmi měsících, samice dříve. Lze je připouštět už ve třech a půl až čtyřech měsících. V prvním vrhu mívají samičky jedno, nejvýše dvě mláďata, později dvě až pět. Po narození váží mládě průměrně 60 g, ale jedináček může vážit až 140 g. Čím má samice více mláďat, tím je březost kratší. Mláďata se rodí už osrstěná, s otevřenýma očima a ihned běhají. Už druhý den žerou s dospělými a mléko sají pouze dva týdny. Samice má ostatně pouze dvě mléčné bradavky. Mláďata odstavuje nejpozději po 21 dnech. Hned zpočátku je vhodné od mladých odstranit samce, předejdeme tak možným incidentům.
Zdravé morče má teplotu 37,8 až 39,5 °C. Nemocné morče poznáme nejlépe podle toho, že skoro celý den prospí někde v koutku, je malátné, naježené a nejeví zájem ani o potravu.
Morče je od přirozenosti plaché, před člověkem se spíše snaží skrýt. Velmi záleží na tom, jak se mu věnujeme a jak je dokážeme ochočit. Morče brzy rozpozná toho, kdo se k němu laskavě chová a krmí jej. Naučí se znát své jméno a přiběhne na zavolání.
Jak vidíte, i tak nenáročné zvířátko, jako je morče, vyžaduje mnoho práce a péče, jsou s ním zkrátka starosti. Kdo si představuje, že bude mít nějaké zvířátko jen pro chvilkovou bezstarostnou zábavu, by si měl uvědomit, že morče vyžaduje pravidelnou péči, kterou je třeba mu věnovat.
Další články:
Třeboňské seníky jsou památníky minulých časů.
Velká sfinga stojí v Gíze v blízkosti velkých pyramid.
Hadcový azbest byl znám již ve starověku.
Rohy zdobí čela mnoha hospodářských zvířat.
Jantar z Baltského moře vypovídá o vývoji života před čtyřiceti miliony lety.
Cukrovka a káva souvisí.
Vřes obecný snad nejvíce v minulosti zajímal babky kořenářky.
Odkud pochází monstera která patří k oblíbeným pokojovým rostlinám.
Nízkotučná čokoláda pro mlsaly.
Jak chovat kanáry a čemu věnovat pozornost.
Jak chovat doma morče, na co dbát a jaké má toto zvířátko nároky. Morče je od přirozenosti plaché, před člověkem se spíše snaží skrýt. Velmi záleží na tom, jak se mu věnujeme a jak je dokážeme ochočit.