A svět se točí dál

Jak vzniká med

Energeticky bohatý med je pro život včel životně důležitý, však ho každoročně v každém větším úlu vyrobí i spotřebují řádově několik set kilogramů. Sbírají a vyrábějí jej v letní sezóně a vytvářejí si ho i do zásoby na zimu, kterou by bez nich nepřežily. Jak vlastně včelí med vzniká?

Jak vzniká med
Med vzniká poměrně složitým procesem.

Med vzniká buďto z nektaru (nasbíraných sladkých šťáv z rostlin), nebo z medovice (sladkých výměšků hmyzu). Včely jej vyrábějí a ukládají v plástvích tvořených šestihrannými buňkami z vosku. Proces, kterým se med vyrábí, však rozhodně nepatří k jednoduchým. Včely létavky přinášejí ve svém medném váčku do úlu asi 40 mg nasbírané sladiny. Z volátka umístěného v zadní části zadečku pak předávají sladký balíček úlovým včelám.

Úlové včely tuto tekutinu, stále ještě ze 60-70 % tvořenou vodou, nasají sosákem, několikrát polknou a vyvrhnou, čímž se postarají o její obohacení o důležité enzymy i aminokyseliny a zároveň se odpaří voda. Snížení obsahu vody má za účel i další včelí činnost - včely sedí nad medem a máváním křídel uvádí do pohybu vzduch. Snížení obsahu vody je důležité, protože zabraňuje šíření nežádoucích organizmů.

Když je med dostatečně zahuštění, včely ho ukládají do buněk pláství a když pak její obsah vody klesne na přibližně 18 %, med v buňce zavíčkují. Takto vzniká pilnou činností včel med.

Plné medové pláty včelař z úlu vybere, odřízne vosková víčka a nechá deset minut v odstředivce - jakési medové centrifuze, v níž med z pláství vystříká na stěny sudu a pak teče přes síto do připravené nádoby.

Kvalitní med se pozná tak, že když se uzavřená sklenici s medem otočí, vzduchová bublina jím stoupá jen velmi pomalu. A když se ze sklenice přelévá, nesmí med téct jako voda, ale měl by takzvaně stužkovat (neteče stále rovně, ale proud medu se kývá podobně, jako se skládá stužka, kterou pokládáme na stůl).


Další články:

Velká sfinga v Gíze v podobě lvího těla s lidskou tváří se tyčí v blízkosti velkých pyramid.

Ostrov Bornholm v Baltu patří Dánsku.

Suezský průplav se rozšiřuje a zvyšuje kapacitu počtu lodí, které jím mohou proplouvat.

Cukrovka a káva v množství jednoho šálku denně jsou spolu provázány.

Rejnok manta se živí planktonem a malými rybkami.

Brambory se začaly pěstovat před osmi tisíci lety na březích jezera Titicaca.

Výroba instantní kávy mražením nebo rozprašováním.

Ostrov Langkawi kde se dá stále ještě najít klidné zákoutí.

Pobřeží Cinque Terre s typickými terasovitými rybářskými sídly, obklopenými vinicemi a olivovými háji.

Ostrov Capri poblíž pobřeží jižní Itálie není velký, jeho délka 6,7 a šířka zhruba 2,7 kilometry umožňuje pohybovat se v úzkých křivolakých uličkách a strmých srázech pěšky.

A svět se točí dál

Uvnitř včelího úlu kypí horečná činnost, včely přináší nektar, pyl a vodu, ze kterých pak vzniká poměrně složitým procesem med. Jak vlastně med vzniká?

A svět se točí dál.