A svět se točí dál

Jezevec lesní

Jezevec lesní
Jezevec lesní je s váhou 10 až 20 kg na území České republiky jezevec největší lasicovitou šelmou.

Jezevec lesní, který se poprvé objevil před 2,4 miliony let, je zástupcem čeledi lasicovitých, do které vedle něj patří například kuna nebo vydra. Zatímco na celém světě žije devět druhů jezevců, v Evropě se v přírodě vyskytuje pouze jezevec lesní (Meles meles). Žije jak na pevninské části Evropy, tak na Britských ostrovech, avšak nevyskytuje se na ostrovech ve Středozemním moři a ve Skandinávii. Jezevec lesní se nejraději zdržuje v lesích a na loukách, kde si staví složitou soustavu nor, často na místech, kde je tuhá zima s množstvím sněhu, ale neupadá do zimního spánku. Namísto toho upadne do stavu strnulosti, který trvá až několik týdnů, během nichž mu výživu poskytují tukové zásoby, shromážděné během roku. Jezevec lesní je tak úspěšný především proto, že konzumuje téměř cokoli a kdykoli, díky čemuž se ovšem mnohdy dostává do konfliktu se zemědělci. Obývá velké teritorium o rozloze až 165 ha.

Potravu jezevec lesní spíše sbírá než loví. Je noční tvor, který polovinu času tráví hledáním potravy, k čemuž využívá svůj citlivý čich a sluch. Ačkoli jeho chrup disponuje řezáky a špičáky masožravce, stoličky jsou zploštělé, což dokládá jeho všežravost. V jídelníčku jezevce lesního najdeme plody, houby, žaludy, hmyz, žížaly, ptáky, plazy, drobné savce a nepohrdne ani zdechlinami.

Přímo pověstná je u jezevce lesního jeho schopnost hrabání. Podle očitých svědectví dokáže hrabat rychleji než několik lidí s rýči. Dlouhými drápy na předních končetinách rozrývá hlínu a nabírá ji jako lopatou. Poté hlínu zadními končetinami ven.


Další články:

Punta Arenas leží na břehu Magalhesova průlivu.

Štětinatec kubánský pochází z ostrova Kuba.

Koření šafrán se připravuje výhradně ručně.

Japonský svátek tanabata se dnes slaví převážně 7. července.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Královský letohrádek na Hradčanech jehož projektantem se stal Ital Paolo della Stella.

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Loreta v Praze na Hradčanech stojí na Loretánském náměstí.

A svět se točí dál

V podstatě téměř každý ví, jak jezevec lesní vypadá, avšak živého ho v přírodě viděl jen málokdo. A to i když je u nás poměrně rozšířený. To že uniká lidské pozornosti je i přes relativní hojnost jeho rozšíření způsobeno především tím, že žije skrytým životem a jeho aktivita se odehrává zejména v nočních hodinách.

A svět se točí dál.