A svět se točí dál

Klíčení obohacuje potraviny

Klíčení obohacuje potraviny o živiny. Klíčky jsou nenáročné a s naším zdravím dokážou udělat obrovské divy, jsou zdrojem vitaminů, minerálů i bílkovin. A můžete si je nechat naklíčit téměř bez námahy i doma. Sklizeň? Za tři dny. Obilné či luštěninové klíčky si dokážou získat vaši přízeň.

Klíčení mungo fazolí
Klíčení mungo fazolí.

Mezi nejoblíbenější a nejčastěji používané klíčky patří pšeničné. To asi nepotěší ty z nás, kteří nemohou jíst lepek, ale naklíčit se dají i luštěniny. Klíček obsahuje ty nejlepší poklady - vápník, draslík, fosfor, mangan, selen, železo, zinek, vitaminy a bioflavonoidy. Klíčky jsou také zdrojem nejsilnějšího antioxidantu, vitaminu E. Bílkovin pak v klíčcích najdeme dokonce podobné množství, jaké se nachází v mase. A bonusem je, že klíčení je velice levné.

Proč je klíčení tak aktuální téma? Protože při svém krátkém růstu jsou schopny mnohonásobně navýšit obsah látek, které příznivě ovlivňují naše zdraví a naši obranyschopnost. Když necháme například naklíčit fazole mungo nebo hrách, vzroste v jejich klíčcích obsah vitaminu C o stovky procent. Během procesu klíčení se polysacharidy přeměňují na jednoduché cukry. Z nasycených mastných kyselin se stávají nenasycené, bílkoviny se rozloží na základní stavební kameny - aminokyseliny.

Klíčení je malý zázrak

Z obilí klíčí nejlépe pšenice, žito a oves. Toto obilí se dopředu namáčí na 12 hodin, ze zrn získáte dvojnásobek klíčků, které se dají použít už po 4 dnech. Čočka by se měla dopředu namáčet asi 12 hodin. Z jednoho dílu čočky získáme zhruba 6 dílů klíčků. Ke konzumaci jsou vhodné už 3. den.

Drobná semínka vojtěšky je třeba namočit asi 9 hodin dopředu. Co se týče výtěžnosti, je na tom nenápadná vojtěška nejlépe - z jedné hrsti semínek získáte deset hrstí klíčků. Fazolky adzuki, které se stávají stále oblíbenější, k nám přišly z Asie. Před klíčením je potřeba je namáčet zhruba 12 hodin. Klíčková výtěžnost je zhruba osminásobná a ke konzumaci jsou nejlepší po 4 dnech. Zato na pohanku nemusíte čekat tak dlouho, můžete se do ní pustit už po dvou dnech klíčení. Před tím je na 10 hodin namočíme. Z luštěnin se kromě výše uvedených hodí červená i zelená čočka, hrách, cizrna, sója mungo. Ke klíčení nepoužívejte fazole, jejich klíčky jsou jedovaté.

Klíčení bez klíčidla

Ke klíčení se dají použít sofistikovaná klíčidla, která vás zbaví nutnosti klíčky často proplachovat. Pokud nemáte po ruce klíčidlo, nevěste hlavu, klíčit se dá v čemkoli, například v PET láhvi se širokým ústím (nejlépe se hodí ty od mléka). Do dna PET láhve vyvrtejte několik malých otvůrků, aby se klíčky daly proplachovat. Předem namočené obilí či luštěniny nasypte do láhve a ponechejte prozatím jejich osudu, nejlépe v temnu. Několikrát denně je proplachujte pod tekoucí vodou. Většina klíčků je vhodná ke spotřebě zhruba třetí čtvrtý den. Nevrhejte se na úrodu příliš pozdě, obsah zdraví prospěšných látek se prudce mění. Pokud do nich chcete dostat navíc ještě trochu chlorofylu, ponechejte je poslední den na světle. Co nespotřebujete, uložte v krabičce do ledničky, kde vydrží zhruba týden.

Jak klíčky využít v pokrmech? Úplně nejjednodušší je přidávat je do salátu, müsli či jogurtu, nebo s nimi jen tak posypat chleba s tvarohem. Chutnají skvěle, pokud je přidáte do kari či jiného exotického pokrmu. Zkuste je také nastříhat nebo natrhat na palačinky. Smaženice s klíčky získá další rozměr. A klíčky s vařenou rýží jsou doslova fyzickou ukázkou taoistické filozofie.


Další články:

Narvalí roh slouží jako čidlo a napomáhá vnímat změny v okolí.

Na jakou teplotu by se mělo maso při grilování propéct, aby se dalo bez obav konzumovat.

Jak vzniká med? Ve včelím úlu jej vyrábí včely.

Sassi di Matera v Itálii sloužila jako skalní obydlí.

Brambory se začaly pěstovat před osmi tisíci lety na březích jezera Titicaca.

Suezský průplav se rozšiřuje a zvyšuje kapacitu počtu lodí, které jím mohou proplouvat.

Psi a vlci mají společného předka v době pleistocénu.

Velká sfinga v Gíze se vzhledem lvího těla s lidskou tváří se tyčí v blízkosti velkých pyramid.

Chiméra se používá jako synonymum něčeho nereálného.

Mizející studánky, kterých kdysi bývalo v krajině mnoho.

A svět se točí dál

Klíčení obohacuje potraviny. Klíčky obsahují vápník, draslík, fosfor, mangan, selen, železo, zinek, vitaminy a bioflavonoidy.

A svět se točí dál.