A svět se točí dál

Kočkodan zelený

Kočkodan zelený
Kočkodan zelený (Cercopithecus aethiops), samice. Obrázek: Wikipedia, autor: Rod Waddington.

Kočkodan zelený je úzkonosý primát dorůstající přibližně velikosti kočky se žlutozelenou nebo žlutohnědou srstí s olivovým nádechem. Samcům vyrůstají po stranách hlavy a na čele delší bílé chlupy, které výrazně rámují černě zbarvenou kůži na obličeji. Nápadný je u nich dlouhý ocas, který často přesahuje délku celého trupu a kočkodan ho používá jako směrové kormidlo při dlouhých skocích z větve na větev.

Kočkodan zelený obývá území rozprostírající se v afrických pralesích od Senegalu a Etiopie až po jižní Afriku.

Způsob života, organizovanost i společenské vztahy jsou u kočkodanů zelených podobně jako u paviánů. Základní společenskou jednotkou je rodina, v jejímž čele stojí samec. Rodina se uchyluje k spánku na dosti pravidelně navštěvované nocležně v korunách stromů. Ráno se však několik rodin spojí ve větší tlupu, která čítá 30 až 40 opic. Pravomoc samců - hlav jednotlivých rodin - však v tlupě pozbývá svou platnost a celou tlupu ovládá nejsilnější samec. Vůdcovství si však musí na ostatních samcích tvrdě vybojovat, a i když již zastává úlohu hlavy tlupy, musí své místo neustále obhajovat. Ostatní samci sice jeho převahu uznávají, ale neustále se snaží odhalit jeho slabiny a strhnout vládu nad celou tlupou na sebe.

Pokud se tlupa vydává na ovocné plantáže, jde vůdčí samec první a za ním ostatní opice. Vůdčí samec se stará o bezpečnost celé tlupy a varuje každého před nebezpečím. Jakmile vniknou opice do plantáže, vybírá si vedoucí samec nejlepší sousta. Teprve, když se nasytí, převezme hlídku nad celou tlupou, aby se mohla v klidu nažrat.

Když se však tlupa pohybuje neznámou krajinou, jde vedoucí samec až na samém konci celé řady. Zcela vpředu jde jedno z mláďat, za ním ostatní mláďata a dospělí jedinci. Zdálo by se nám, že se vůdce tlupy v tomto případě schovává vzadu jako zbabělec a naprosto sobecky, to je však jen náš lidský pohled. Chování kočkodanů zelených je třeba chápat z jejich hlediska. Když bude mládě v čele tlupy napadeno nějakou šelmou a odvlečeno, tlupa tím mnoho neutrpí. Pokud by však zahynul vůdčí samec, tlupa by v něm ztratila svého nejcennějšího člena, který svými schopnostmi zabezpečuje klidnější a pohodlnější život.

Kočkodan zelený je všežravec, jeho potravu tvoří plody, listy, traviny, oddenky, kořínky, semena, vejce, ulovení ptáci i drobní živočichové.


Další články:

Největší zvíře na planetě Zemi žije v moři.

Největší poušť světa se rozkládá na severu Afriky.

Mostka neboli Mostná hora Litoměřice se tyčí nad městem.

Hrad Kost stojí v srdci Českého ráje.

Hrad Windsor hrál důležitou roli v britské historii.

Středočeská hora Velký Blaník byla v minulých dobách cílem tradičních poutí.

Vodní hrad Švihov pochází ze 14. století.

Rakouský hrad Hochosterwitz stojí na strmé dolomitové skále.

Kočkodan diadémový obývá savany, lesy a pralesy.

2917 metrů vysoká hora Olymp v Řecku hostila podle mytologie řecká božstva.

Největší mořská želva na světě kožatka velká se živí medúzami.

Diamantové hory v KLDR se nachází při pobřeží Japonského moře.

Hrad Buchlov střežil východní hranici Koruny české.

A svět se točí dál

Kočkodan zelený žije také ve Střední Americe, kam byl dovezen na karibské ostrovy a na Floridu.

A svět se točí dál.