A svět se točí dál

Mistr Jeroným Pražský

Mistr Jeroným Pražský
Mistr Jeroným Pražský na vyobrazení z 15. století.

Mistr čtyř univerzit (Paříž, Kolín nad Rýnem, Heidelberg, Praha) Jeroným Pražský byl cestovalý učenec, vynikající řečník, teolog a filozof, přítel mistra Jana Husa, který stejně jako on zemřel na hranici v Kostnici.

Mistr Jeroným Pražský si získal proslulost jako zastánce realismu a kritik modloslužebnictví.

Pocházel z Nového Města pražského. V průběhu studií na v pražské univerzitě se seznámil s Janem Husem. Poté pokračol ve studiích na anglickém Oxfordu, kde se seznámil s učením anglického reformátora Jana Viklefa.

19. března 1402 v Praze vysvěcen na nižšího kněze.

V roce 1403 využil příležitost a cestoval v doprovodu českého šlechtice Filipa Louty z Dědic přes Benátky, Krétu a Kypr do Palestiny a Jeruzaléma.

Krátce působil také na pařížské Sorbonně, kde se seznámil s Platonovými myšlenkami, pro rozpory však reformním názorům nenakloněné prostředí této univerzity opustil.

Po krátkém působení na univerzitách v Kolíně a Heidelbergu působil mistr Jeroným Pražský od roku 1407 na pražské univerzitě, kde se zasazoval o zvýšení českého vlivu. Díky svým schopnostem a kontakty na český královský dvůr, měl mistr Jeroným Pražský zásadní vliv na vzniku Kutnohorského dekretu, který dal českému univerzitnímu národu tři hlasy. Pro univerzitu nepříjemným důsledkem Kutnohorského dekretu však bylo, že v polovině května 1409 opustilo pražskou univerzitu cca 800 členů akademické obce ostatních národů, což ve svém důsledku vedlo k izolaci zde působících pražských reformistů.

Až do roku 1412 měla reformní skupina působící při pražské univerzitě podporu českého krále Václava IV.

V roce 1413 navštívil mistr Jeroným Pražský na pozvání Polského krále Vladislava II. Polsko a na pozvání knížete Vitolda Litvu, kde se seznámil s přijímáním pod obojí v praxi (možná po příjezdu inspiroval Jakoubka ze Střibra).

I přes varování se mistr Jeroným Pražský vydal v utajení na Kostnický koncil, kde byla v květnu 1415 odhalena jeho totožnost a byl uvězněn. Na závěr soudního procesu, který trval pět dní, pronesl mistr Jeroným Pražský rozsáhlou řeč, ve které shrnul svou filozofii, odmítl odvolat údajné bludy a navíc se zastal i učení Husova a odsoudil jeho nespravedlivé odsouzení.

Mistr Jeroným Pražský byl na 21. valném shromáždění koncilu byl odsouzen k trestu smrti a 30. května 1416 upálen na stejném místě jako mistr Jan Hus necelý rok předtím.


Další články:

Starobylý pražský Vyšehrad se tyčí na skále nad pravým břehem řeky Vltavy.

Ozdoba luk čekanka obecná kvete blankytně modrými úbory.

Středomořský ostrov Gozo leží v blízkosti Malty.

V Arktidě žijící liška polární je vzrůstem poměrně malá šelma.

Strom kašťa bělavá pochází původně z východu USA.

I v Evropě rostoucí střemcha obecná tvoří peckovice vyrůstající v převislých mnohočetných hroznech.

Bez černý plodí drobné peckovice.

Chutný rybíz černý se pěstuje již od raného středověku.

Rezavě zbarvená liška obecná je středně velká šelma.

Jak vzniklo černé uhlí, dnes představující důležitý zdroj energie.

Řecký ostrov Ithaka byl Odysseův domovský ostrov.

V ČR méně známá zelenina černý kořen se vyznačuje jemnou chutí chřestu.

A svět se točí dál

Mistr Jeroným Pražský (1377 nebo 1378 Praha - 30. květen 1416 Kostnice) byl český filozof a teolog, upálený v roce 1416 v Kostnici na stejném místě jako mistr Jan Hus. Popel mistra Jeronýma Pražského byl vhozen do řeky Rýna stejně jako popel Husův.

A svět se točí dál.