A svět se točí dál

Moby Dick

Legenda o obrovském kytovci jménem Moby Dick, který dokázal potopit velrybářskou loď, je pravdivá. Nedávno se nejen podařilo prokázat, že se podobná událost skutečně stala, ale vyšlo najevo i to, co se dělo poté.

Moby Dick
Legenda o obrovském kytovci jménem Moby Dick, který dokázal potopit velrybářskou loď, je pravdivá.

Město Nantucket bylo v devatenáctém století významným střediskem lovu velryb, a tak se stalo jedním z nejbohatších měst Severní Ameriky. Dnes je místem odpočinku bohatých lidí, převážně potomků evropských protestantů.

Existence přístavu způsobila, že se Nantucket stal centrálním bodem celé oblasti. Vyplouvaly z něj celé generace lovců velryb, kteří podnikali výpravy do stále vzdálenějších míst - jejich výpravy trvaly často až pět let. Kotvilo zde vždy nejméně sedmdesát lodí, které přepravovaly vorvaňovinu, směs tuku a vosku získávanou z lebek vorvaňů.

S postupem času byla k městu připojována další území. Z továrních komínů se nepřetržitě kouřilo a při špatném počasí kouř a zápach zamořily celé město. Vyráběly se zde v celém světě proslulé nantucketské svíčky, které měly jasný plamen a vydržely hořet déle než kterékoli jiné. Vyvážely se do Nové Anglie i do Evropy. Zdejší továrny také dodávaly potřebná olejová maziva pro tovární stroje. Příliv bohatství se projevil na tváři města, přibyly budovy s bohatě zdobenými štíty. Dále zde však vládla přísná morálka kvakerů, prvních přistěhovalců, kteří měli jasný pohled na svět a silnou chuť objevovat a dobývat.

Při pohledu na dnešní Nantucket je těžké si představit, jak přístav vypadal v době své největší slávy. Kotví zde několik menších loděk, jen moře zůstává stále stejné jako v době lovců velryb. Právě tehdy vznikl příběh o bílé velrybě jménem Moby Dick a o kapitánu lodi, která se stane její obětí, jehož autorem je Herman Melville.

Zajímavý objev učinil v nedávné době historik a novinář Nathaniel Philbrick. Dostalo se mu do rukou svědectví Thomase Nickersona, číšníka na palubě lodi Essex. Dne 20. listopadu 1820 byla jeho loď napadena obrovským kytovcem, který prý měřil více než dvacet metrů a jeho váhu námořníci odhadovali na čtyřiadvacet tun. Bylo to poprvé v historii Nantucketu, kdy tento obrovský mořský savec zaútočil na loď, "jako by byl posedlý zuřivostí a šílenstvím," jak napsal Owen Chase, který byl dalším z přeživších členů posádky Essexu.

Osmnáct týdnů trosečníci strávili na palubě záchranného člunu, vybaveni jen malým množstvím vody a potravin a několika navigačními přístroji.

Caseho vyprávění se náhodou dostalo až k Hermanu Melvillovi - předal mu je jeho syn, se kterým se Melville náhodou setkal na palubě velrybářské lodi. Nathaniel Philbrick však nejen zjistil původ vyprávění, ale pokusil se i zrekonstruovat události, které se přihodily po katastrofě Essexu.

Melville se do Nantucketu nedostal předtím, než jeho kniha vyšla. Přesto se mu později podařilo se setkat s kapitánem Essexu Georgem Pollardem, jak připomíná tabulka na bývalém Pollardově domě. Dokazuje, Nantucket bude navždy spojen nejen se jménem svého kapitána, ale také muže, který z jeho života učinil metaforu lidského úspěchu i porážky.


Další články:

Palmyra leží v pouštní oáze více než dvě stě kilometrů severovýchodním směrem od Damašku.

Plážový volejbal se dnes provozuje jako vrcholový sport.

Hlíva ústřičná je rozšířená po celém světě.

Kapr koi má své kořeny v dávné historii.

Monument Valley je někdy považován za osmý div světa.

Jak zemřel Ötzi, muž z ledovce.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Jak chovat doma morče a jaké má toto zvířátko potřeby.

Timbuktu je město, které bylo zahaleno mlhou tajemství.

Národní park Peneda-Geres najdeme v nejsevernějším koutu Portugalska.

A svět se točí dál

Legenda o obrovském kytovci jménem Moby Dick, který dokázal potopit velrybářskou loď, je pravdivá.

A svět se točí dál.