A svět se točí dál

Nedostatek vitamínu B12

Vitamín B12
Nedostatek vitamínu B12, jaké jsou jeho projevy a jak mu předejít. Obrázek: Wikipedia, autor: Sbharris.

Deprese, ale také Alzheimerova choroba. Za obojím může stát něco tak zdánlivě nevinného, jako je nedostatek vitaminu B12 a hořčíku.

Vitamín B12, čili kobalamin, lidské tělo potřebuje pro tvorbu nukleových kyselin, je důležitý pro správnou funkci krvetvorby a je také nezbytný pro správnou funkci nervového systému.

Nedostatek vitamínu B12 se projevuje chudokrevností a třesem nebo mravenčením v končetinách, ale především se může projevovat zhoršováním paměti a celkové výkonnosti.

Vitamín B12 obsahuje především maso, vejce a mléko, proto může chybět veganům, pokud nedbají na jeho doplňování, ale také těhotným ženám, které mají jeho vyšší potřebu.

Druhou skupinou s nedostatkem vitamínu B12 jsou lidé, jejicž organismus si vitamín B12 neumí ze stravy vzít. Poruchou vstřebávání vitamínu B12 trpí například pacienti po operacích žaludku a tenkého střeva. Množí se však také názory odborníků, že ani zdravý člověk nemá vitamínu B12 dostatek. Potraviny ho údajně obsahují méně a k tomu se přidají nezdravé ovzduší a stres.

A jak doplnit vitamín B12? Lidé, kterým hrozí nedostatek vitamínu B12 ve stravě, by měli buďto upravit stravu nebo ho užívat preventivně v tabletách. U lidí s poruchou vstřebávání vitamínu B12 stanoví obvykle lékař jeho injekční podávání. Účinek léčby se stanovuje podle ústupu chudokrevnosti, která nedostatek vitamínu B12 doprovází.


Další články:

Stonehenge vznikl v několika stavebních fázích.

Tropická cyklona vzniká v subtropické oblasti.

Mandril rýholící je aktivní ve dne.

Barvoslepost a genetika spolu souvisí, druh poruchy lze testovat pomocí Ishiharova testu.

Cukrovka a černá káva do množství tří šálků vypitých denně.

Hauswaldská kaple u Srní s pramenem.

Rakouský čert Krampus se mění v lidskou bytost.

Obsahuje dešťová voda vitamin B12? Při průchodu atmosférou sesbírá dešťová voda celou řadu chemických látek.

Starček přímětník dělá vrásky na čele chovatelům koní.

Nahožábří plži dýchají hřbetními přívěsky.

Nedostatek volného pohybu je překážka socializace kočky, která se pak cítí být omezovaná ve své potřebě.

Naučná stezka Světem horských luk vede po hřebeni Jeseníků.

A svět se točí dál

Jaké jsou projevy nedostatku vitamínu B12? Nedostatek tohoto vitamínu může mít vliv na krvetvorbu a také na správnou funkci nervového systému.

A svět se točí dál.