A svět se točí dál

Nejstarší Američané

První lidé osídlili oba americké kontinenty mnohem dříve, než se původně předpokládalo. Dokládají to nálezy artefaktů u Monte Verde pocházející z doby nejméně před dvanácti tisíci lety.

Nejstarší Američané
Nejstarší Američané, kteří se na americkém kontinentě objevili, jsou Indiáni.

Více než šedesát let archeologové věřili, že první lidé přišli na americký kontinent ze Sibiře. Před necelými dvanácti tisíci lety překročili Beringovu úžinu a vstoupili do Nového světa. Začalo se jim říkat lidé Clovisu. Toto pojmenování získali podle sídla v Novém Mexiku, kde archeologové nalezli první stopy kultury staré přibližně 11 500 let.

Před časem byl mylný předpoklad vyvrácen. Na jihu Chile byla odhalena osada Monte Verde. Stovky objevených artefaktů, od nástrojů až po zachované kousky masa mastodonta, dokazují, že lidé zde žili nejméně o tisíc let dříve než v Clovisu, jenž byl do této doby považován za nejstarší osídlené území Ameriky.

Ve svých úvahách o prvním osídlení vycházejí archeologové z geologických a klimatických poznatků. Ledovce v poslední době ledové pokrývaly celé území dnešní Kanady i část USA. Před dvanácti tisíci lety bránily přístupu všech cestovatelů dál do vnitrozemí a k jihu.

Existují ovšem osady, které prokazatelně pocházejí z dob před jedenácti tisíci lety, některé z nich i jižně od Monte Verde.

Zdá se nepravděpodobné, že by první obyvatelé překonali vzdálenost z Aljašky na jih během několika set let. Pohybovali se v naprosto neznámém území, museli hledat vodu a nejprve zjistit, které rostliny jsou jedlé, kteří živočichové jsou nebezpeční a kteří jim naopak mohou být prospěšní. Museli překračovat nepředstavitelné překážky, bojovat proti novým nemocem. Přitom se jejich rodiny rozrůstaly. Takové cestování vyžaduje opravdu spoustu času.

Pro teorii osídlení staršího než dvanáct tisíc let se vyslovují i mnozí lingvisté a genetici. Původní Američané mají bohatý jazyk a jsou geneticky příliš diverzifikovaní, než aby jejich společní předci žili před pouhými dvanácti tisíci lety.

Sídlo na Monte Verde dokazuje, že lidé museli přijít do Ameriky dříve. Jenže jak se tam dostali? Proplouvali na lodích podél pobřeží, aby se vyhnuli ledovci? Nebo dokázali projít předpokládanou ledovou trhlinou mezi dvěma ledovci? Plavba podél pobřeží Pacifiku z Asie až do jižní Ameriky nevypadá pravděpodobně. Pro tak velký počet lidí (který sem zákonitě musel přijít) by byla technicky skoro nemožná.

Pravděpodobnější se zdá toto vysvětlení: lidé se do jižnějších oblastí severoamerického kontinetu dostali dříve, než se polovina území pokryla před dvaceti tisíci lety ledovcem. Této teorii by odpovídal i jeden nález z Monte Verde - kameny opracované lidskou rukou před nejméně třiatřiceti tisíci lety.0

Sídlo v Monte Verde bylo objeveno roku 1976. Místní rolníci se rozhodli rozšířit stezku Chinchihuapi a při kopání náhodou odhalili kosti mastodonta a kusy dřeva. O rok později zde zahájil vykopávky americký archeolog Tom Dillehay.

Co se z nich dalo vyčíst? Archeologové mívají značnou představitost, a tak si na základě objeveného vytvořili i představu o podobě člověka, který zde před více než dvanácti tisíci lety žil.

Lidé žili v dlouhých domech rozdělených do jednotlivých místností. Každý dům měl kolem třiceti obyvatel. Táhl se do délky okolo sto osmdesáto metrů. Domy stály na základech z dřevěných polen, jejich stěny byly tvořeny vyčiněnou zvířecí kůží. Stavba měla asi dvanáct samostatných jednotek rozmístěných ve dvou řadách - přirovnat bychom je mohli třeba k zásobníkům na led. Plnily nejrůznější úlohy: byly to obývací pokoje, dílny i skladovací místnosti, dílny i sklady. Jednotky nebo místnosti oddělovaly kožené zástěny. Ohniště bylo umístěno venku před domem.

Archeologové v bezprostředním okolí Monte Verde nalezli nejméně dvaadvacet léčivých rostlin, které se v minulosti běžně využívaly. Stopy po rostlinách byly v této osadě objeveny na jediném místě - patrně právě zde žila léčitelka. Zajímavé je, že všechny tyto rostliny se ke stejným účelům používají dodnes. Nalezené léčivé rostliny odpovídají typům nemocí, jakými mohli lidé v Monte Verde, kde vládne chlad a vlhko, trpět.

Zdejší lidé ovšem neznali jen léčivé rostliny, flóra jim služila i jako potrava. Archeologové v Monte Verde objevili asi pětačtyřicet druhů poživatelných rostlin. Více než pětina z nich přitom prokazatelně pochází z oblastí vzdálených přes dvě stě čtyřicet kilometrů. Tento objev naznačuje, že lidé z Monte Verde buďto často cestovali, nebo čile obchodovali s okolními obyvateli.

Organické látky se v přírodě většinou rychle rozkládají a málokdy bývají objeveny na archeologických naleziších. Osada Monte Verde však musela být zjevně vylidněna v krátkém čese, proto se zachovaly i rostliny a dřevo, které zde zůstaly. Nevíme, co zkázu Monte Verde způsobilo. Mohl to být - tato teorie je nejpravděpodobnější - prudký děšť, který vyvolal záplavy, protože se náhle zvedla hladina blízkých vod a donutila obyvatelstvo odejít na vzdálenější území. Sídlo bylo záhy zakonzervováno pod vrstvou bahna, která jej zachovala pro budoucnoust.


Další články:

Objev inzulinu přišel v roce 1922.

Akupunktura pro zvířata působí rychleji než u lidí.

Slaná jezera jsou zbytky moří nebo bezodtoké oblasti.

Diabetes mellitus je poměrně častá choroba, která se vyskytovala už ve starověkém Egyptě.

Mraky dominují nebi nad našimi hlavami.

Africké včely jsou velmi útočné.

Srst vznikla jako izolační vrstva.

Damascenská ocel má na povrchu typické černobílé žilkování.

Silová jóga je jedem z nových sportů.

Velká sfinga stojí v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

A svět se točí dál

Nejstarší Američané osídlili oba americké kontinenty mnohem dříve, než se původně předpokládalo. Na jihu Chile byla odhalena osada Monte Verde.

A svět se točí dál.