A svět se točí dál

Ostrov Gozo

Azurové okno na ostrově Gozo
Azurové okno na ostrůvku Comino v sousedství Goza patří k nejpůsobivějším scenériím maltského souostroví.

Z Malty trvá plavba na sousední ostrov Gozo pouhých dvacet minut. Trajekt míjí ostrůvek Comino a přistává v Mgarru. Jen nedaleko odtud leží město Victoria, také obehnané hradbami jako svědky minulosti.

Místní citadela, Cran Castello, sloužila obyvatelům ostrova jako útočiště při nájezdech Turků a pirátů. Hlavní ulice, kterou se do Victorie vstupuje, Republic Street, je dvakrát do roka, na svátek sv. Jiří, který se zde drží 18. července, a na Manebevzetí Panny Marie 15. srpna, dějištěm velkých dostihů koní, oslů a mul. Republic Street vede na hlavní náměstí Ik-Tokk, odkud cesta stoupá k citadele. Na kopci Castle Hill je většina objektů buď v rozvalinách, nebo těžce chátrá. Neporušená je pouze barokní katedrála, biskupský palác (dnes sídlo soudu) a Muzeum ostrova Gozo s archeologickými nálezy.

Do nedávné minulosti se návštěvník může přenést docela nedaleko Victorie, na planině Xaghra, ve výšce 135 metrů nad mořem. Ocitne se zde u dvou megalitických staveb Ggantija, věže obrů, se zdmi šest metrů vysokými. Prastaré chrámy, propůjčující krajině tajuplné kouzlo, pocházejí z doby 2800 let před Kristem.

Druhou největší obcí na ostrově Gozo je Nadur, jméno arabského původu znamená "vrchol" a vztahuje se k poloze tohoto sídla na výšině 150 metrů nad hladinou moře. V Naduru se mohou pochlubit posledním větrnými mlýnem na ostrově a věží, které se dlouho užívalo k vysílání světelných signálů na Maltu.

Západní část ostrova byla osídlena později a utrpěla proto tureckými nájezdy méně než ostatní Gozo. Jednou z pozoruhodností je zde Fungus Rock, skála hub, útes v ústí zátoky Dwejra. Houby, které jí daly jméno, patří ke vzácnému druhu Cymonorium coccinum, jehož se za starých časů používalo k zastavení krvácení. Dnes už se tato houba vyskytuje pouze na vrcholu skály, ve výšce třiceti metrů.

Na ostrově Gozo nelze přehlédnout Marsalform, malý přístav turistů a rybářů, odkud lze vyplout s bárkou k podmořskému potápění a kde se v hospůdce po západu slunce dají povečeřet ryby a sýr s černým pepřem.

Gozo, v pořadí významu druhý ostrov maltského argipelagu, obdařený živějšími barvami a temperamentnějšími lidmi než Malta, je rozhodně vhodnější pro toho, komu jde spíš o tichá zastavení než o živý turistický ruch. Přijet sem je snadné, ale pro člověka, který miluje moře a přírodu, je naproti tomu těžké odjet. Gozo je prostě jeden z ostrovů, s nimiž se neradi loučíme. Podmaňuje si srdce i oči a jeho strmě spadající útesy i liduprázdné pláže jako by právě vyšly z dílny Stvořitelovy.

Ostrov Malta


Další články:

Ostrov Ascension nabízí panoráma nevídané a velmi zvláštní.

Stvořidla na Sázavě patří k nejkrásnějším úsekům.

Ostrov Capri poblíž pobřeží jižní Itálie i dnes přitahuje tisíce návštěvníků.

Lajka byla první pes ve vesmíru, kam se vydala v kabině družice Sputnik 2.

Socha krista Spasitele v Rio de Janeiro shlíží na město.

Tažení proti plastovým nákupním taškám se rozbíhá v mnoha zemích světa.

Ostrov Bornholm omývají vlny Baltského moře.

Kilimandžáro přitahuje ročně desetitisíce turistů.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž tamních pyramid.

Saturnovy prstence jsou mladší než dinosauři, jsou staré 100 milionů let.

A svět se točí dál

Gozo je ostrov, který se těžko opouští.

A svět se točí dál.