A svět se točí dál

Otakárek ovocný

Díky tomu, že postupně ubývají stanoviště, která jsou jeho přirozeným místem výskytu, patří dnes otakárek ovocný mezi kriticky ohrožené druhy. Vyskytuje se především na vyvýšených, neobdělávaných plochách porostlých křovisky trnek a hlohů.

Otakárek ovocný
Otakárek ovocný obývá teplé oblasti, především jižní svahy pokryté křovinami.

Nedejte se mýlit, ve starších přírodopisech je tento krásný otakárek řazen ještě do rodu Papilio jako jeho příbuzný otakárek fenyklový. Nyní však odborníci uznávají, že tyto dva druhy našich otakárků jsou natolik rozdílné, že patří do dvou odlišných rodů. Však sami na první pohled poznáte, že otakárek ovocný má jiný tvar křídel, mnohem delší ostruhy, světlejší barvu a zcela jinou kresbu na křídlech. Velmi odlišné jsou i housenky a kukly, zatímco housenka otakárka fenyklového je neobyčejně pestrá, má otakárek ovocný housenku mdle zelenou, s nezřetelnou bílou a hnědavou kresbou. Kukla prvního druhu je zelená, kdežto přezimující kukla otakárka ovocného je hnědá. Pouze tam, kde se vyskytují dvě generace do roka (především na jižním a východním Slovensku), najdeme letní kukly zelené.

Otakárci patří k našim největším denním motýlům, mají v rozpětí 8,5 cm, samečkové bývají o něco menší než samičky, ale jinak se ničím neliší. Před léty byl otakárek ovocný považován za škůdce zahrad a sadů, jak ostatně svědčí i jeh české jméno. Ve skutečnosti však jeho housenky žijí především na třešni mahalebce, trnce, hlohu, jeřábu a skalnících a jen příležitostně se živí i na listech ovocných stromů. Protože však tento otakárek není nikde přiliš hojný, nepůsobí vážnější škody. Je to druh teplomilný, vyhledávající výslunné stráně a lesostepi, kde se mu daří nejlépe.

Přezimuje hnědá, opásaná kukla, zavěšená hlavou vzhůru na větvičkách nebo na trávě. Z ní se v dubnu až květnu líhne první generace motýlů. Samička klade zelenavá vajíčka po jednom či dvou na rub listů. Po týdnu až dvou se líhne tmavá housenka, která se čtyřikrát svléká. Její vývoj trvá pět až osm týdnů. Pak se kuklí. V teplých oblastech se ještě v červenci z kukly líhne další generace, která svůj vývoj končí v září. Přezimující kukla je vždy hnědá. Dospělí motýli žijí jen několik týdnů, nejvýše měsíc a sají nektar na květech.

Otakárek ovocný býval hojný po celém Slovensku a ve všech teplejších oblastech českých zemí. Dnes je mnohde vzácností, ne snad proto, že by ho vyhubili sběratelé, ale proto, že dochází k ničení rozptýlené zeleně v krajině, zejména mezí zarostlých trnkami a hlohem, že výslunné stráně a jiná příhodná místa mizí výstavbou chat a zahrádkářských kolonií. Dalším nepříznivým činitelem, který snižuje výskyt otakárků, přesto, že jde o druh chráněný, je používání insekticidů a dalších na něj nepříznivě působících chemických látek. Ochrana otakárka ovocného se tedy musí soustředit především na ochranu prostředí, ve kterém žije.


Další články:

Palmyra leží v pouštní oáze více než dvě stě kilometrů severovýchodním směrem od Damašku.

Pštros dvouprstý obývá především savany a polopouštní oblasti Afriky.

Hrad Buchlov se pyšní mimo jiné i vzácnými sbírkami.

Pomerančový džus se může chutí lišit.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Jak fungují 3D brýle, aby divák film vnímal třírozměrně.

Krevní skupiny u zvířat se liší.

Kosatky vždy patřily k nejobávanějším tvorům moří.

Tropická cyklona je točící se větrný vír s okem uprostřed.

Tančící král Ludvík XIV.

A svět se točí dál

Otakárek ovocný je většinou dosti vzácně se vyskytující motýl, v Německu je dokonce chráněný zákonem jako vymírající motýl. Housenka tohoto největšího českého denního motýla, který v rozpětí křídel dosahuje až 7 cm, žije ojediněle na trnkách, hrušních, jeřábech, broskvoních, meruňce, hlobu, vzácně též na třešních, švestkách a višních.

A svět se točí dál.