A svět se točí dál

Pod Pekingem žije Krysí národ

V podzemí Pekingu žijí statisíce mladých lidí, kteří si do čínské metropole přišli splnit své sny.

Peking
Pod ulicemi Pekingu žije Krysí národ.

Bydlí v malých místnostech vybudovaných v podzemních krytech z dob vlády Mao Ce-tunga. Přezdívá se jim Krysí národ, jim to však nevadí. Jinou možnost, jak prorazit v tvrdé konkurenci velkoměsta, totiž nemají.

Pod Pekingem každé ráno za zvuků stovek budíků započne rej jako v mraveništi. Ve světě bez slunce a čerstvého vzduchu se obyvatelé podzemí probouzejí ve svých temných komůrkách a v dlouhých frontách stojí před společnými koupelnami, kde si mohou za pár drobných dopřát pětiminutovou sprchu. Pak si uvážou kravatu a začnou stoupat po dlouhých schodech. Když otevřou dveře na konci chodby, do očí je praští ostré slunce a uši zalepí řev velkoměsta.

Pod Pekingem v současnosti žije asi milion lidí. Představu otrhaných nuzáků bez domova žijících z almužen však nesplňují ani zdaleka. Jsou to mladí lidé, nejčastěji dvacátníci, kteří se do čínské metropole vydali za splněním svého snu. Ať už je jakýkoli.

Vedle sebe zde uléhá ambiciozní umělec, začínající byznysmen či aspirující herečka. Najdou se zde však i manželské páry okolo padesátky, které si jiné bydlení nemohou dovolit.

Mnozí mají za sebou dramatické životní příběhy. Jedním z nich je 27letý Wej Kchuan - bývalý kriminálník, který se nyní živí jako pojišťovací agent a každé ráno si na cestu do práce obléká levný nepadnoucí oblek.


Další články:

Fytoplankton se zkoumá pomocí satelitu.

Plíseň na potravinách se dokáže objevit nečekaně a nevítaně.

Velká sfinga v Gíze se vzhledem lvího těla s lidskou tváří se tyčí v blízkosti velkých pyramid.

Klíčení obohacuje potraviny. Proč je klíčení tak aktuální téma? Protože při svém krátkém růstu jsou klíčky schopny mnohonásobně navýšit obsah prospěšných látek.

Psi a vlci mají společného předka v době pleistocénu.

Sassi di Matera v Itálii sloužila jako skalní obydlí.

Hořící město Centralia v Pensylvánii pod kterým zuří rozsáhlý podzemní požár uhelných slojí.

Jak vzniká med? Ve včelím úlu jej vyrábí včely.

Chiméra se používá jako synonymum něčeho nereálného.

Mizející studánky, kterých kdysi bývalo v krajině mnoho.

A svět se točí dál

Pod Pekingem žije Krysí národ mladých lidí, kteří si do čínské metropole přišli splnit své sny.

A svět se točí dál.