A svět se točí dál

Slimák který ovládá fotosyntézu

Slimák který ovládá fotosyntézu.

Elysia chlorotica
Elysia chlorotica je slimák, který prolomil hranici mezi rostlinami a živočichy tak, jak jsme ji dosud znali. Žije na severoamerickém pobřeží Atlantského oceánu.

Úžasnou kombinaci zvířete a rostliny objevil americký biolog Sidney Piece. Po dvacetiletém pozorování odhalil mechanismus, díky němuž si mořský plž Elysia chlorotica užívá života takříkajíc na sluneční pohon. Tento zelený slimák totiž z řas druhu Vaucheria litorea, jimiž se živí, získává chlorplasty a také geny, díky nimž si dokáže sám vyrábět důležitou fotosyntetickou molekulu chlorofylu A. Mořský plž si pak dokáže živiny obstarat pomocí fotosyntézy. Stejně jako rostliny získává energii z vody, oxidu uhličitého a slunečního záření. Stačí, aby mladý plž jen jednou spořádal blahodárnou řasu a nastřádal si z ní dostatek chloroplastů a pak už mu po zbytek života stačí jen dostatek slunečního záření.


Další články:

Jak chovat kanáry a čemu věnovat pozornost.

Jak chovat doma morče a jaké má toto zvířátko potřeby.

Vřes obecný snad nejvíce v minulosti zajímal babky kořenářky.

Tunel Seikan vede pod Cugarským průlivem.

Rohy zdobí čela mnoha hospodářských zvířat.

Velká sfinga stojí v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Nízkotučná čokoláda pro mlsaly.

Jantar z Baltského moře vypovídá o vývoji života před čtyřiceti miliony lety.

Třeboňské seníky jsou památníky minulých časů.

Hadcový azbest byl znám již ve starověku.

A svět se točí dál

Elysia chlorotica je slimák, který ovládá fotosyntézu. Malí slimáci jsou hnědí s červenými skvrnami. Postupně ale zezelenají díky chlorofylu získanému odnětím kompletních chloroplastů ze zelených řas tvořících jejich potravu.

A svět se točí dál.