A svět se točí dál

Srst na šaty

Za posledních osm tisíc let dokázal člověk pozměnit srst tolik jako 245 milionů let vývoje. Domestikací ovce, králíka a kozy je totiž změnil i vzhledově. Důvodem bylo jediné: získat chlupy tlustší a delší, aby je bylo možno dále využít.

Nejvíce využívanými typy srsti jsou vlna, mohér, angora a kašmír. Vlna bývala původně drsná a hrubá srst muflonů. Pak se ovšem objevily první ovce, staly se průvodcem člověka a zároveň jeho živou továrnou na výrobu textilního materiálu - nyní sedmkrát jemnějšího, než je původní srst muflonů. Chlup ovce má pouhých 18 mikronů a je dlouhý až 40 centimetrů. Jedna ovce dokáže za rok vyprodukovat až osm tisíc kilometrů takového vlákna.

Postupným křížením a šlechtěním z jediného typu srsti vzniklo na tisíc variet, které se odlišují jemností, kvalitou i barvou vlákna. O podobě variet rozhoduje genetická výbava živočicha, a tak se vědci pustili do studia genetické informace ovcí. Na Novém Zélandu dokonce dokázali získat pomocí genetické manipulace ovci, která produkuje o pět až deset procent více vlny než její přírodní příbuzné.

Dražší jsou pak další typy vláken, kterým občas nesprávně říkáme vlna. Angora (a její obdoba - mohér) se získává ze srsti angorských koz. Kašmír ze srsti koz kašmírských. Angorské kozy dávají čtyři až devět kilogramů mohéru ročně. Mohér je výrazně sušší a také mnohem jemnější než vlna. Z těchto důvodů (včetně nižší produkce) je značně nákladný.

Ale dražší je kašmír. Jeho cena přesahuje desetinásobek ceny nejlepší vlny. Důvod je prostý. Kašmírská koza dokáže za rok vyprodukovat jen tři sta gramů vlákna. Ročně se tak získává pouze pět set tun, které většinou pocházejí z Mongolska.


Další články:

Antická kuchyně čerpá z díla spisovatele Athenaia z Naukratidy.

Plíseň na potravinách se dokáže objevit nečekaně a nevítaně.

Klobouk panamák obdržel jméno podle země, kde se s ním začalo obchodovat.

Stříhání ovcí v argentinské Patagonii začíná během ledna.

Srst funguje jako izolační vrstva.

Slunéčko východní je nepříjemný konkurent evropských slunéček a má nečekaného spojence.

Damascenská ocel má na povrchu typické černobílé žilkování.

Šikmá věž v Pise stojí na Náměstí zázraků.

Ropné plošiny těží ropu z hlubin moře.

A svět se točí dál

Nejvíce využívanými typy srsti jsou vlna, mohér, angora a kašmír.

A svět se točí dál.