Starček přímětník je rozšířený kulturní plevel, který tvoří rozsáhlé kolonie. Šíří se na koňských pastvinách, jeho semena snadno klíčí v holé půdě rozryté koňskými kopyty. Pro zvířata je jedovatý, především když se usuší a problémem je, že jim chutná, takže chovatelům koní se jeho šíření příliš nezamlouvá. Vedle pastnin se mu daří také na rumištích, skládkách, okrajích silnic a místech, kde se přemnožili zající, obvykle na suché půdě.
Řídké složené květenství starčeku přímětníku obsahuje zářivě žluté kopretinovité úbory s dvanácti až dvaceti jazykovitými paprsky, pod nimi jsou čárkovité listeny s černou špičkou. Kvete od června do října. Plodem je žebrovatá válcovitá nažka asi 2 mm dlouhá se 6 mm bílým chmýrem. Lodyhy má rýhované a listy zpeřené.
Starček přímětník roste s výjimkou nejsevernějších území v celé Evropě, směrem na východ přes Malou Asii, oblast Kavkazu, střední Sibiř a Střední Asii až do okolí Bajkalu, jižním směrem zasahuje na sever Afriky. Zavlečen byl do Severní Ameriky a také na Nový Zéland.
Výlučně starčekem přímětníkem se živí housenky přástevníka starčkového (Tyria jacobaeae), které vstřebávají její jed jako obranu před ptáky.
Další články:
Stonehenge vznikl v několika stavebních fázích.
Nahožábří plži dýchají hřbetními přívěsky.
Barvoslepost a genetika spolu souvisí, druh poruchy lze testovat pomocí Ishiharova testu.
Šípky vznikají ze stonkových orgánů a báze květů.
Grafit bývá obsažen v různých horninách.
Cvičení ve vodě se začíná ve světě i u nás prosazovat.
Tropická cyklona vzniká v subtropické oblasti.
Ježura australská se živí hmyzem.
Rakouský čert Krampus se mění v lidskou bytost.
Cukrovka a černá káva do množství tří šálků vypitých denně.
Umění starověkého Egypta plnilo kulturní, náboženské a dynastické funkce.
80 až 150 centimetrů vysoký starček přímětník pochází z prostředí lesostepi. Jedná se o dvouletou rostlinu nebo krátce vytrvalý hemikryptofyt.