A svět se točí dál

Starček přímětník

Starček přímětník
Starček přímětník (Senecio jacobaea). Obrázek: Wikipedia, autor: Christian Fischer.

Starček přímětník je rozšířený kulturní plevel, který tvoří rozsáhlé kolonie. Šíří se na koňských pastvinách, jeho semena snadno klíčí v holé půdě rozryté koňskými kopyty. Pro zvířata je jedovatý, především když se usuší a problémem je, že jim chutná, takže chovatelům koní se jeho šíření příliš nezamlouvá. Vedle pastnin se mu daří také na rumištích, skládkách, okrajích silnic a místech, kde se přemnožili zající, obvykle na suché půdě.

Řídké složené květenství starčeku přímětníku obsahuje zářivě žluté kopretinovité úbory s dvanácti až dvaceti jazykovitými paprsky, pod nimi jsou čárkovité listeny s černou špičkou. Kvete od června do října. Plodem je žebrovatá válcovitá nažka asi 2 mm dlouhá se 6 mm bílým chmýrem. Lodyhy má rýhované a listy zpeřené.

Starček přímětník roste s výjimkou nejsevernějších území v celé Evropě, směrem na východ přes Malou Asii, oblast Kavkazu, střední Sibiř a Střední Asii až do okolí Bajkalu, jižním směrem zasahuje na sever Afriky. Zavlečen byl do Severní Ameriky a také na Nový Zéland.

Výlučně starčekem přímětníkem se živí housenky přástevníka starčkového (Tyria jacobaeae), které vstřebávají její jed jako obranu před ptáky.


Další články:

Stonehenge vznikl v několika stavebních fázích.

Nahožábří plži dýchají hřbetními přívěsky.

Barvoslepost a genetika spolu souvisí, druh poruchy lze testovat pomocí Ishiharova testu.

Šípky vznikají ze stonkových orgánů a báze květů.

Grafit bývá obsažen v různých horninách.

Cvičení ve vodě se začíná ve světě i u nás prosazovat.

Tropická cyklona vzniká v subtropické oblasti.

Ježura australská se živí hmyzem.

Rakouský čert Krampus se mění v lidskou bytost.

Cukrovka a černá káva do množství tří šálků vypitých denně.

Umění starověkého Egypta plnilo kulturní, náboženské a dynastické funkce.

A svět se točí dál

80 až 150 centimetrů vysoký starček přímětník pochází z prostředí lesostepi. Jedná se o dvouletou rostlinu nebo krátce vytrvalý hemikryptofyt.

A svět se točí dál.