A svět se točí dál

Starověká civilizace v údolí Indu

První národy indického subkontinentu žily na březích řek Indu a Gangy. První civilizace vznikly v údolí Indu na území dnešního Pákistánu.

Velká lázeň Mohendžo-dáro
Velká lázeň ve starověkém městě Mohendžo-dáro. Po 4000 let starém městě zbyly jen ruiny.

Největšími městy v údolí Indu byly kolem roku 2000 př. n. l. Mohendžo-dáro a Harappa. V každém z nich žilo asi 40 000 obyvatel. V té době patřila k největším městům na světě. Uprostřed každého města byl umělý pahorek, který sloužil jako citadela. Na tomto pahorku stála velká sýpka, sloužící obyvatelům jako určitá ústřední potravinová banka. Tato dávná města byla objevena až ve 20. letech 20. století.

Městské budovy byly kolem ústřední citadely rozestaveny do mřížky - úřední budovy, tržnice, dílny, chrámy, domy a skladovací prostory. Každý dům byl postaven koolem nádvoří a měl místnosti, toaletu a studnu. Budovy byly postaveny z hliněných cihel vypálených v pecích na dřevo. V citadele v Mohendžo-dáru byly lázně a shromaždiště.

Rolníci pěstovali v údolí Indu vedle jiných plodiny ječmen, pšenici, melouny, datle a bavlnu. K práci na poli si domestikovali slony a vodní buvoly. V této oblasti žilo mnoho zručných hrnčířů, kteří při tvarování nádob využívali hrnčířské kruhy, tehdy nově vynalezenou technologii. Obyvatelé Harappy používali kamenné nástroje a z bronzu vyráběli nože, mísy a sošky. Využívali vyspělý systém likvidace odpadu včetně skrytých odtoků a šachet na odpadky.

Není známo, kdo byli lidé z údolí Indu, ani odkud přišli. Nepodařilo se rozluštit ani jejich písmo. Tato oblast byla částečně podobná Sumeru, ale existovaly mezi nimi i značné rozdíly. Obyvatelé měst obchodovali se sumerskými městy i s kmeny z Indie a Střední Asie. Civilizace údolí Indu trvala 800 let, zanikla před asi 3700 lety. Důvod jejího zániku není znám, ale příčin mohlo být několik: epidemie, povodeň, rozpad hospodářství, obchodu nebo občanského pořádku, imigrace a uchopení moci Arji, kteří přišli do Indie ze Střední Asie. Všechny stopy po městech ležely skryty pod nánosy písku a byly objeveny až ve 20. letech 20. století.


Další články:

Mumie Vladimíra Iljiče Lenina je vystavena na Rudém náměstí v Moskvě.

Největší zvíře na planetě Zemi jsou velryby.

Jogurt v kuchyni slouží k přípravě celé řady jídel.

Domácí zázvorový sirup přelijeme do lahve.

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Pět smyslů člověka je prostředníkem mezi světem a mozkem.

Ostrov Mauricius leží uprostřed Indického oceánu.

Hradčanská radnice v Praze je dobře zachovaná historická budova.

Ostrovy ve Středozemním moři jsou domovem mnoha druhů rostlin i živočichů.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

A svět se točí dál

Starověká civilizace v údolí Indu vzkvétala kolem roku 2000 př. n. l.

A svět se točí dál.