A svět se točí dál

Štětinatec kubánský

Štětinatec kubánský
Štětinatec kubánský patří mezi hmyzožravce, poslední mrtvý exemplář byl objeven v roce 2005.

Ostrovy v Karibském moři byly ještě před několika staletími domovem dvou velmi zvláštních skupin savců z řádu hmyzožravců, do které patří, mimo jiné, např. krtci, ježci či rejsci. Obě tyto skupiny živočichů doplatili na zavlečení invazních druhů z Evropy - myší a krys. A proto dnes známe jednu z těchto skupin - nezofonty - pouze s kosterních pozůstatků. Stejný osud však hrozí i druhé skupině - štětinatcům. Na ostrově Hispaniola, který je dnes rozdělěn mezi Haiti a Dominikánskou republiku, přežil štětinatec haitský. Štětinatec velký žijící na stejném ostrově vyhynul. Později, v roce 1970, byl za vyhynulého prohlášen také štětinatec kubánský žijící, jak napovídá jeho název, na sousedním ostrově Kuba.

Štětinatce kubánského, který je mimo jiné znám svými jedovatými slinami, pro vědu popsal roku 1861 německý biolog Wilhelm Peters. Od té doby bylo spatřeno pouze 37 exemplářů tohoto štětinatce, na dlouhou dobu byl ve volné přírodě naposledy spatřen roku 1890 a v roce 1970 byl vyhlášen za vyhynulého.

Avšak roku 2003 došlo k jeho zmrtvýchvstání - v kubánské přírodě byl chycen další štětinatec kubánský. Po prozkoumání byl pak tento jedinec vypuštěn zpět do volné přírody. Zda tento druh skutečně vstal z mrtvých, je však možno pochybovat, posledním nalezeným exemplářem je prozatím mrtvolka objevená v roce 2005.


Další články:

Strach z výšek se většinou projevuje závratí.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Nejdražší města světa začínají Tokiem.

Královský letohrádek na Hradčanech byl postavený v letech 1538 až 1556.

Ostrov Korsika je ve Středozemním moři nejhornatějším.

Oranžová opice Trachypithecus cristatus.

Doba, kdy se Sahara zelenala a pokrývala ji tráva a keře.

Hradčanská radnice byla postavena po roce 1598.

A svět se točí dál

Štětinatec kubánský žije (nebo žil), jak napovídá jeho název, na ostrově Kuba.

A svět se točí dál.