A svět se točí dál

Stonehenge

Stonehenge
Při pohledu z různých úhlů a za rozličného osvětlení se kamenné kvádry Stonehenge odrážejí proti obloze.

Smysl a účel Stonehenge zůstává tajemstvím. Vznikaly různé teorie a uváděly se argumenty, které často daleko přesahovaly cíl. Britský architekt Inigo Jones jej v 17. století srovnával s římskou architekturou. Není pravděpodobné, že Stonehenge někdy zcela pochopíme, ale pro ty, k nimž hovoří atmosféra a půvaby této stavební a kulturní památky, to sotva hraje podstatnou roli.

Stonehenge vznikl v několika rozlišitelných stavebních fázích, přičemž některé z nich dělí více než tisíc let. Během první fáze stavby, která probíhala kolem roku 3100 př. n. l., vznikl příkop kruhového tvaru. Vně tohoto příkopu byl takzvaný Friar's Heelstone a uvnitř kruh prohlubní, v nichž byly v určitých obdobích přechovávány ostatky zpopelnělých zemřelých. Později byly položeny ve dvou koncentrických kruzích uvnitř příkopu tzv. zvláštní kameny (kyzové měďnaté břidlice). Tyto kameny byly odstraněny kolem roku asi 1800 př. n. l. a Stonehenge tím získal podobu, jakou známe dnes. V té době již první stavební fáze patřila minulosti. Vznikl kruh tvořený obrovskými šedými pískovcovými kameny. Kameny byly na horních koncích spojeny kamennými pokličkami. Uvnitř kruhu se nalézal komplex ve tvaru podkovy, který tvořila řada obrovských kamenných kvádrů, přičemž vždy dva nesly jednu kamennou pokličku. Zdá se, že různé generace tyto kameny vícekrát nově přeuspořádaly. Dnes některé z nich tvoří samostatný podkovovitý oblouk uvnitř pískovcového podkovovitého oblouku, a uvnitř pískovcového útvaru stojí další kruh z modrých kamenů.

Modré kameny se staly podnětem k mnoha dohadům. Pro jejich neobvyklé geologické složení se dlouhou dobu předpokládalo, že pocházejí z pohoří Prescelly v jižním Walesu a odtamtud sem byly dopraveny po vodě na vorech. V poslední době geologové tuto teorii zpochybnili, protože tyto kameny jsou příliš rozmanité, než aby mohly pocházet z jediného naleziště, pravděpodobně byly doneseny do okolí Stonehenge z různých míst pohybem ledovce.

Způsob, jak je Stonehenge postaveno, není ani primitivní, ani náhodný, neboť uspořádání kamenů vykazuje pozoruhodné pochopení pro perspektivu. Často bylo také zdůrazňováno, že stavitelé museli mít značné matematické znalosti a že celý komplex byl pravděpodobně používán i jako astronomická observatoř, moná pro předpovídání zatmění Měsíce. Toto předpokládané využití posiluje skutečnost, že v době letního slunovratu, kdy se Stonehenge dodnes stává poutním místem, probíhá osa podkovy a stará příjezdová cesta paralelně s vycházejícím sluncem.

V lidové tradici bývá Stonehenge často spojován s druidy, kteří měli zřejmě o astronomické jevy zájem. Avšak tato teorie nebere v úvahu vysoké stáří Stonehenge. Druidové patří ke keltskému kulturnímu okruhu, a přestože třeba měli v pozdějších časech se Stonehenge něco společného, tak jej jistě nevystavěli.


Další články:

Rakouský čert Krampus se mění v lidskou bytost.

Šípky vznikají ze stonkových orgánů a báze květů.

Umění starověkého Egypta plnilo kulturní, náboženské a dynastické funkce.

Tropická cyklona vzniká v subtropické oblasti.

Cukrovka a černá káva do množství tří šálků vypitých denně.

Netradiční vánoční zvyky, podívejme se na některé blíže.

Jakub Jan Ryba má mohylu pod vrchem Štěrbina.

Ježura australská se živí hmyzem.

Grafit bývá obsažen v různých horninách.

Kníže Václav má místo v symbolice české státnosti.

A svět se točí dál

Stonehenge leží na Salisburské plošině, tři kilometry západně od Amesbury v hrabství Wiltshiru, na křižovatce silnic A 303 a A 344/360.

A svět se točí dál.