A svět se točí dál

Sýr

Sýry napomáhají trávení a uspokojí nejrůznější chutě. Ať už je podáváte jako předkrm, součást hlavního jídla, v omáčce nebo jako dezert, nikdy vás nezklamou. Španělsko je zemí s velkou tradicí výroby sýrů a najdete zde snad všechny jeho druhy a kombinace.

Kozí sýr
Jemný kozí sýr se vyrábí z čerstvého plnotučného kozího mléka. Zraje ve sklepích. Hmota se nevaří a na řezu je hladký. Rostlinná srážedla, tučný až polotučný.

Sýr je zřejmě jedním z prvních pokrmů, který byl člověk schopem vyrobit a uskladnit. Jeho předchůdcem je sražené mléko. Později se z něj vyvinul čerstvý bílý sýr, podobný tomu, který hnětou muži sedící vedle ovce, jejichž více než sedm tisíc let staré vyobrazení na skalách bylo nedávno objeveno v libyjské poušti. V dobách římské říše se sýry již nechávaly zrát déle, dokonce se vyráběly i sýry s plísní uvnitř a teprve koncem osmnáctého století se začaly vyrábět předchůdci dnešních syrečků.

Ve Španělsku, zemi koz, ovcí, krav a jejich pastýřů, sahají počátky výroby sýrů daleko do minulosti. Sýr vyráběli již původní obyvatelé, o čemž svědčí zbytky nádob v Archeologickém muzeu v Madridu. Féničané a Řekové usazení na Iberském poloostrově položili základy šíření a obchodování ovčími a kozími sýry z Hispánie.

Jako vše živé, i sýr se rodí, zraje, stárne a umírá. Teplota a vlhkost vzduchu jsou dvěma určujícími faktory jeho vývoje. Při příliš vysoké teplotě se zrání urychluje, při nízké se zastavuj, což ovlivňuje změny ve struktuře sýra. Nadměrná vlhkost vyvolává plesnivění sýra a naopak její nedostatek zase vysychání, tvrdnutí a následné praskání. Proto základní pravidlo pro skladování sýrů spočívá v tom, že jim nesvědčí prudké změny teploty a vlhkosti vzduchu. Doposud nebylo nalezeno místo ideální pro jejich uložení v domácnostech. Existují ledničky se speciálními přihrádkami na sýry, ve kterých se teplota pohybuje mezi šesti až deseti stupni a udržuje se přiměřená vlhkost. Avšak aby měl sýr správnou konzistenci, vůni a chuť, je třeby jej vyjmout z ledničky hodinu před konzumací, a to jen takové množství, jaké bude zkonzumováno.

Sýr musí být především správně nakrájen. U tvrdých sýrů je nejlepší nahřát ostří noe, aby se krájení usnadnilo. Kulaté sýry se krájí na trojúhelníčky a sýry, které jsou tak zralé, že tečou, se servírují v původní krabičce. Velké sýry se krájí na krajíce a obdélníkové zase na čtvrtky. Sýrové dorty se seříznou nahoře a vydlabávají lžičkou.

Jak podávat sýr

Oddělené plátky sýra se podávají na dřevěném prkénku, nebo na keramických talířích, aby se sýry nelepily a nádobí se mohlo následně dobře umýt. Můžeme je podávat v rovném proutěném košíčku vystlaném listy vinné révy, fíkovníku nebo slámou.

Při přípravě sýrové mísy se měkké sýry kladou doprostřed a tvrdší kolem. Sýrová mísa musí obsahovat nejméně čtyři až pět různých druhů sýra. Krájíme malé porce, poté je napíchneme špičkou nože a přeneseme na talíř.

K sýrům se nejlépe hodí víno a nesmí chybět košíček s různými druhy nakrájeného pečivu: bílý chléb se jí se sýry jemnými, žitný a tmavý chléb se sýry silně aromatickými, vhodné jsou i krekry. K sýrům se dobře hodí ovoce, sušené plody a saláty.


Další články:

Koření šafrán se připravuje výhradně ručně.

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Ostrov Korsika patří ve Středozemním moři k nejhornatějším.

Štětinatec kubánský pochází z ostrova Kuba.

Krab říční se šíří po Labi a jeho chuť cestovat působí starosti vodohospodářům i rybářům.

Archeologové objevili v Hondurasu jeskyni s nálezy předmayské kultury, o které se domnívají, že měla velký vliv na Maye.

Japonský svátek tanabata se dnes slaví převážně 7. července.

A svět se točí dál

Sýr podáváme vždy tak, aby měl pokojovou teplotu, při které se plně rozvine jejich chuť i vůně. Tvrdé sýry nastrouháme až těsně před použitím.

A svět se točí dál.