A svět se točí dál

Velkopolský kůň

Velkopolský kůň
Velkopolský kůň má původ mezi koni tradičních hřebčínů ve středním a východním Polsku.

V Evropě se chová celá řada méně rozšířených teplokrevníků, z nichž mnohé můžeme obdivovat právě jen v zemi jejich původu. Tak docela to neplatí o velkopolském koni, který si získává slávu a obdiv i za hranicemi Polska a chová se i u nás. Vděčí za to svým mimořádným kvalitám, neboť je to především výkonný sportovní kůň dosahující úspěchů ve většině jezdeckých disciplín včetně náročného drezurního ježdění.

Velkopolský kůň má svůj původ mezi koni tradičních hřebčínů ve středním a východním Polsku. Zprvnu byl chován především jako kůň zemědělský a pracovní, až později byl využíván v jezdectví. Poláci mají bohaté jezdecké tradice a odedávna dávají přednost koním arabského typu. Ty využívala jejich slavná kavalerie, kterou známe z celé řady historických filmů.

Velkopolský kůň je mohutné plemeno (v kohoutku měří 168 cm), velice pohyblivé a přirozeně vyvážené. Je poněkud pevnější konstituce než pravý arab, mezi jeho předky se projevují vymřelá staropolská plemena, jako kůň poznaňský a mazurský. Nohy mají silné kosti, krátké holeně a větší kopyta. Povaha je mírná a dobrá, kůň je obvykle dobře ovladatelný a nenáročný. Hodí se jak do zápřahu, tak i pod sedlo a v obou případech dosahuje mimořádných výsledků. Někteří jedinci jsou poněkud těžší, zachovávají si ale svou pohyblivost, sílu a dobrou povahu. Hodí se pro práci v zemědělství, především na místech, kde nelze využívat stará těžká plemena. Dnes se ovšem upřednostňují koně lehčí a sportovní, využitelní ve sportu. Za nadprůměrné skokové předpoklady, rychlost, odvahu a psychickou odolnost vděčí velkopolský kůň anglickým plnokrevníkům mezi svými předky.


Další články:

Švarcvaldky pochází z oblasti pohoří Schwarzwald.

Vodomil černý se vodní brouk, který má v oblibě stojaté a pomalu tekoucí vody s vegetací.

Tropická cyklona je točící se větrný vír s okem uprostřed.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Nejpilnější české věžní hodiny odbijí denně celkem 1020x.

Stvořidla na Sázavě patří k nejkrásnějším úsekům.

Jak fungují 3D brýle, aby divák film vnímal třírozměrně.

Pomerančový džus se může chutí lišit.

Hrad Buchlov se pyšní mimo jiné i vzácnými sbírkami.

Dýně v kuchyni překvapí chutí i hezkým vzhledem.

A svět se točí dál

Velkopolský kůň je mohutné plemeno, velice pohyblivé a přirozeně vyvážené. Za vlastnosti vděčí anglickým plnokrevníkům mezi svými předky.

A svět se točí dál.