A svět se točí dál

Zelí, kapusta, květák a další kultivary vznikly ze stejného předka

Brukev zelná
Zelí, kapusta, květák a další kultivary vznikly ze stejného předka, kterým je brukev zelná (Brassica oleracea). Obrázek: Wikipedia, autor: MPF.

Zelí, kapusta, květák, kadeřávek, brokolice, kedlubna a další kultivary mají společný původ. Ani jeden z těchto oblíbených druhů zeleniny neexistuje ve volné přírodě, přesto bychom však při pátrání jejich společného předka v přírodě našli. Všechny zmíněné druhy zeleniny jsou výsledkem cílené kultivace a vznikly z brukve zelné (Brassica oleracea), což je dvouletá rostlina pocházející z oblasti kolem Středozemního moře, kde roste na vápencových útesech. V prvním roce vytváří brukev zelná růžici velkých, tlustých, šťavnatých listů sloužících k uchování vody a živin. V druhém roce rostlina tyto živiny využije, když vytvoří 1 až 2 metry vysoký stvol s množstvím žlutých květů.

Brukev zelná byla tisíce let pěstována jako zelenina a během této doby vznikly různé poddruhy. Všechny však vznikly modifikací genů, které řídí, jak rostlina roste. Výběr rostlin s většími listy vedl v době kolem pátého století před naším letopočtem ke vzniku kapusty.

Později začali lidé při pěstování dávat přednost rostlinám, které měly velký počet listů těsně zabalených do pupenu v horní části stonku, což vedlo ke vzniku zelí, které spatřilo světlo světa kolem 1. století.

Přibližně ve stejné době vznikla z variety s tlustším stonkem kedlubna.

Další variety pak vznikly výrazně později, květák v 15. století, brokolice ve století 16. a růžičková kapusta v 18. století.


Další články:

Dlouhá velká čínská zeď se táhne do délky cca 4800 kilometrů.

Chráněný krkavec velký se vyskytuje v zalesněných oblastech.

Barokně přestavěný kostel svatého Jakuba Většího v Praze patřil františkánskému řádu.

Téměř dvě stě let stará umělá zřícenina Ballymotte (Prašivice) u Nalžovských hor a pohádkový les s kamenným drakem, želvou a dalšími kamennými tvary.

Okrasná kapusta má pestré listy s výrazným žilkováním.

Hořčice čínská je jednoletá rostlina dnes zdomácněná a pěstovaná.

Vědci se snaží zodpovědět otázku, jak velký je vesmír a jak velkou část z něj můžeme pozorovat.

Pestře zbarvené okrasné zelí pochází z Japonska.

Staroměstský kostel svatého Jakuba Většího v Praze získal dnešní podobu koncem 17. století.

V kostele svatého Martina ve zdi se přijímalo pod obojí.

Poblíž Karlových Varů stojí zřícenina hradu Andělská Hora postavená původně v gotickém slohu.

I u nás žijící netopýr velký má rozpětím křídel kolem 37 centimetrů.

A svět se točí dál

Zelí, kapusta, květák a další kultivary vznikly ze stejného předka, kterým je brukev zelná (Brassica oleracea), ze které během tisíců let pěstování jako kulturní rostliny vznikly rozmanité poddruhy.

A svět se točí dál.