A svět se točí dál

Zlato

Zlato
Zlato. Obrázek: Wikipedia, autor: Agnico-Eagle.

Zlato je chemicky velmi odolný kov k němuž se odedávna váže představa bohatství a moci.

V minulosti dokázalo zlato působit posedlost u jednotlivců i celých národů, zničit některé kultury a dát sílu jiným. Odhaduje se, že veškeré zlato, vytěžené během celé historie lidstva, váží přes dvě stě tisíc tun, přičemž více než 90% z tohoto množství bylo vytěženo po roce 1848, kdy bylo objeveno zlato v Kalifornii.

Zlato je mimořádně trvanlivé a odolné vůči povětrnostním i chemickým vlivům. Z běžných anorganických kyselin reaguje pouze s lučavkou královskou (směs HNO3 a HCl). V alkalickém prostředí se zlato rozpouští v přítomnosti kyanidových iontů (za přítomnosti kyslíku), přičemž vzniká komplexní kyanozlatnan.

Speciální případ představuje rozpouštění zlata v elementární rtuti, čímž vzniká zvláštní roztok zlata ve rtuti, amalgám.

Zlato také vyniká mimořádnou tažností a kujností. Protože zlato je nejen měkké, ale také neobyčejně kujné a tažné, 1 gram zlata, což je kulička o průměru něco málo přes 2 milimetry, může být rozklepána na fólii o ploše cca 1 metr čtvereční a tloušťce 230 atomů. Ze stejného jednoho gramu zlata lze vytáhnout drát o průměru 20 mikrometrů, dlouhý neuvěřitelných 165 metrů.

Zlato je kov značně těžký (téměř třikrát těžší než železo), kostka zlata o váze 1 tuny má hranu dlouhou pouhých 37,27 centimetry. Vysoká měrná hmotnost zlata se využívá při jeho těžbě pomocí technologií těžby založených na gravitaci.

V zemské kůře je zlato značně vzácným prvkem. Vyskytuje se ryzí nebo ve slitině se stříbrem (elektrum). Po rozrušení žil se zlato dostává do náplavů a odtud se rýžuje, což je tradiční metoda těžby zlata, vedle níž se používají i moderní průmyslové metody těžby v gigantických povrchových velkolomech. Nejvydatnější světová naleziště zlata jsou v jižní Africe, na Uralu, v Austrálii, valouny zlata (nugety, až kilogramové) se nacházejí v Kanadě a na Sibiři.

Zlato se používá především k výrobě šperků a to ve formě slitin se stříbrem, mědí, zinkem, palladiem či niklem. Samotné ryzí zlato je příliš měkké, proto se do něj přidávají různé kovy, vytvářející slitiny zlata.

Obsah zlata v klenotnických slitinách neboli ryzost se vyjadřuje v karátech (ryzí zlato je 24karátové).

Průmyslové využití nalézá zlato v mikroelektronice a počítačovém průmyslu.

Zlato a ze zlata ražené mince se po tisíciletí používaly jako platidlo. Dnes nachází zlaté mince a slitky (cihly) využití jako investiční nástroj.


Další články:

Koloniální Stará Havana je architektonická perla ostrova Kuba v Karibské oblasti.

Středočeská hora Milešovka skýtá ze svého vrcholu výhled na ostatní hory Českého středohoří.

Egyptské Rudé moře si získalo oblibu mezi turisty jako místo, kde se dá strávit exotická dovolená.

Hmyzožravý krtek obecný tráví celý život několik decimetrů pod povrchem země.

Širé Sargasové moře leží severovýchodně od ostrova Kuba.

Původně románská katedrála v Naumburgu začala vznikat v roce 1028.

Dravý pták sovice sněžná je jedna z největších a nejsilnějších sov.

570 metrů vysoká hora Lovoš je přístupná ze čtyř stran.

Tropický ostrov Kuba je perla Karibiku, kde se dá strávit dovolená u moře na bělostných plážích.

Již jako mladičká učednice se Ahsoka Tano vyznačuje značnou mrštností a obratností.

Ze sedmnáctého století pocházející katedrála svatého Izáka je největší chrám v Petrohradu.

Mořská ryba sleď obecný hraje svoji roli při výživě obyvetelstva.

A svět se točí dál

Zlato se vyznačuje vysokou odolností proti oxidaci (korozi).

Ve zlatnictví a šperkařství se používají výhradně slitiny zlata a dalších drahých kovů (stříbra, platiny, paladia). Lze dosáhnout různých barev slitin zlata, od světle žluté, přes oranžovou, růžovou, červenou, až k bílým a šedavým odstínům.

A svět se točí dál.