A svět se točí dál

Zpevněný potápěčský skafandr Newtsuit

Zpevněný potápěčský skafandr Newtsuit má blíže spíše k miniponorce než k běžnému potápěčskému skafandru. Váží tři sta kilogramů a je poháněn čtyřmi motory. Slouží především při opravách ponorek a při záchraně jejich posádek.

Zpevněný potápěčský skafandr Newtsuit
Zpevněný potápěčský skafandr Newtsuit má blíže spíše k miniponorce než k běžnému potápěčskému skafandru.

Speciálnímu zpevněnému potápěčskému skafandru se říká Newsuit. Je z hliníku a tři sta kilogramů jeho váhy ve vodě neznamená téměř nic. Dva motory slouží pro horizontální pohyb a dva pro vertikální, aby mohl potápěč pod vodou dobře manévrovat. V tomto speciálním skafandru může potápěč s pomocí motorů postupovat i proti velmi silnému proudu. Motory a dvě dvousetwattová světla jsou napájeny kabelem z povrchu. V případě, že by se kabel odpojil nebo přerušil, je skafandr vybaven baterií, která dokáže zajistit proud na šest hodin práce motorů i světel. Potápěč má kyslíkové tlakové lahve a zařízení odstraňující oxid uhličitý. Se zásobou kyslíku může pod vodou vydržet až osmačtyřicet hodin.

Ve srovnání s běžným potápěčským vybavením se ve speciálním hliníkovém skafandru může potápěč ponořit hlouběji a pracovat pod vodou déle. Dokáže pracovat v hloubce nepřetržitě dva dny. Odpadá zdlouhavé období pomalé dekomprese, kterou procházejí potápěči v běžných skafandrech. Podobně jako posádka ponorky pracuje i potápěč v Newtsuitu v běžném atmosférickém tlaku, který mu jeho zpevněný hliníkový skafandr zajišťuje. Po skončení potápění prostě skafandr odloží. K celé operaci je proto nutný pouze pětičlenný tým, který akci zajišťuje z paluby lodi.

O speciální skafandr projevuje zájem i francouzské námořnictvo, které ho plánuje využít k záchranným podmořským akcím. Pokud ponorka uvízne na dně nebo pod hladinou, posádka musí počkat na příjezd jednoho ze dvou záchranných člunů s hloubkovým ponorem - Mystic nebo Avalon, to jsou americké záchranářské ponorky umístěné na tichomořském pobřeží Spojených států. Posádky uvězněné u evropských břehů musí dva dny čekat, než se k nim záchranářské ponorky dostanou. V mezičase zasáhnou muži ve speciálních skafandrech Newtsuit.

Potápěč v tomto skafandru sdělí posádce, že pomoc přichází. Na místě zjistí rozsah škod a informuje o nich doprovodné plavidlo. Okamžitě provede menší opravy a zajistí přívod vzduchu. Na rozdíl od běžných potápěčů nemá člověk ve zpevněném hliníkovém skafandru volné ruce. Musí se proto při odstraňování závad spolehnout na mechanickou ruku, kterou manipuluje. Ve Francii je v současné době pět potápěčů oprávněných a vyškolených používat Newtsuit. Trvalo jim více než dva týdny, než se naučili manipulovat mechanickou rukou a zvládnout manévry s motory. Francie oznámila, že v případě nouze je tento speciální tým k dispozici všem evropským zemím. Havárie ponorek se špatným koncem by měly patřit minulosti i u ecropského pobřeží.


Další články:

Ostrov Mauricius leží uprostřed Indického oceánu.

Národní park Doňana je domov mnoha druhů evropských ptáků.

Leváci jsou mnohé známé osobnosti.

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Punta Arenas leží na břehu Magalhesova průlivu.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Mangold je zelenina, která může chutnat, zdobit i prospívat tělu.

Národní park Torres del Paine zanechá dojem.

Osel odchází do ústraní, dnes nahrazují rolníci i dopravci hýkající pracanty mechanizací.

Strahovská knihovna obsahuje více než 200 000 svazků.

A svět se točí dál

Zpevněný potápěčský skafandr Newtsuit ve kterém se může potápěč ponořit hlouběji a pracovat pod vodou déle, než s běžným potápěčským vybavením.

A svět se točí dál.