A svět se točí dál

Články 20

Bizon se vrací. Před sto lety byl téměř vyhuben. Nyní je američtí rančeři považují za perspektivní chovná zvířata. Bizon je bratrem prérijních Indiánů, o němž se mělo za to, že již vymizel, ale který se dnes vrací.

Rijád plánuje metro bez strojvůdce

Metro bez strojvůdce
Pro linky rijádského metra, které vedou pod povrchem země, připravuje vlakové soupravy společnost Siemens.

Hlavní město Saúdské Arábie plánuje výstavbu metra, které má podle projektu tvořit šest linek s celkovou délkou 175 kilometrů. Jezdit by na nich měly nové vlakové soupravy, z nichž některé budou zcela automatické.

Pro linky vedoucí pod povrchem země, které dosáhnou délky 63 km, vytváří vlakové soupravy společnost Siemens. 29 dvouvozových a 45 čtyřvozových souprav bude na linkých rijádského metra jezdit i bez strojvedoucího.

Design nových vozů je dílem francouzského studia Avant Premiere, které má na svém kontě již designovou práci na mnichovském či varšavském metru.

Arónie, temnoplodec, černý jeřáb, to všechno jsou jména této rostliny, kterou máte možná na zahradě i vy, pokud ano, budete brzy sklízet její plody, ze kterých se dá ledascos chutného vyrobit.

Zámek Zbraslav byl přestavěn z kláštera a posléze sloužil k reprezentačním a výstavním účelům.

Ornitoptéra Leonarda da Vinci se stala první hvězdičkou světla na cestě k prakticky použitelnému létajícímu stroji.

Chrám svatého Mikuláše Praha, který stojí na pražském Malostranské náměstí, patří mezi nejhezčí barokní stavby v Čechách.

Největší mořská želva na světě je kožatka velká, která dorůstá délky více než dva metry a její hmotnost bývá kolem 450 kg.

Chlebíčky na oslavu patří k oslavám a zvláště Silvestru, kdy se pod nimi stoly mnohdy přímo prohýbají. Jejich současná podoba začala vznikat v době před celým stoletím.

Klášter svaté Anežky České se nachází na pravém břehu Vltavy v historické oblasti Starého Města pražského. Byl založen roku 1234 svatou Anežkou, sestrou českého krále Václava I.

Ploník obecný je mech, který vytváří velké polštářovité porosty.

Neandrtálci ve své době obývali rozsáhlá území Evropy a Středního východu. Přesto se však dnešní doby nedožili, poslední známí neandrtálci vyhynuli ve Španělsku před asi 28 000 lety.

Kaktus sanguaro je král pouště Sonora v Severní Americe. Kaktusy sanguaro zde kupodivu nacházejí ideální podmínky k životu a dorůstají výšky šestipatrového domu, hmotnosti několika tun a ty nejstarší dosahují věku téměř 250 let.

Slovní spojení ronit krokodýlí slzy se používá při vyjádření falešného smutku. Počátky tohoto sousloví se datují hluboko do středověku, kdy se všobecně věřilo, že krokodýli při zabíjení kořisti slzy skutečně prolévají.

Chodovská tvrz Praha je rekonstruovaný zámeček a původně středověká tvrz, která tvoří nejvýznamnější kulturní a historickou památku na Jižním Městě v Praze.

Vodopád Hraunfossar najdeme na západě Islandu. Hornicne je zde velmi pórovitá a umožňuje, aby voda tryskala zpod lávy a vytvářela tak kaskády přes neobvykle tvarované skály.

A svět se točí dál

Najdou se i mezi zvířaty leváci? Dominance jedné z párových částí těla čili lateralita souvisí s rozdílností pravé a levé mozkové hemisféry - například jedna z končetin je obratnější než druhá. Leváctví se jako lateralita ruky vyskytuje celosvětově u asi 10% lidí a převažuje u mužů. Donedávna se vědci domnívali, že u zvířat se s upřednostňováním jedné končetiny setkáváme pouze zřídka. Výsledky posledních výzkumů ukázaly, že v populaci australských klokanů obrovských a klokanů rudých převažuje leváctví. Podle názoru vědců se u nich leváctví začalo projevovat poté, co se začali pohybovat vzpřímeně a přední tlapy používat spíše ke krmení, drbámí apod.

Klokan obrovský
Klokan obrovský.

Toto zjištění je poměrně přelomové, až dosud byli totiž odborníci přesvědčeni, že dominance jedné ončetiny se objevuje pouze u lidoopů, včetně člověka.

A svět se točí dál.