A svět se točí dál

Česká republika má dva geoparky

Geopark Český ráj
Geopark Český ráj. Obrázek: Wikipedia, autor: Zp at Czech Wikipedia.

Česká republika má od pátku 4.6.2010 dva geoparky, kterými jsou geopark Český ráj a česko-bavorský geopark Egeria. Geopark Egeria bude v budoucnu navíc také usilovat i o zařazení na seznam UNESCO, na kterém geopark Český ráj je již figuruje.

Geoparky se zaměřují na ochranu svého území, jeho šetrné využívání a také na vzdělávání místních obyvatel a turistů o tomto území.

Zatím nepříliš zažitý název geopark označuje podle ministerstva životního prostředí území se skalními útvary a nevšedním tvarem terénu s vysokým stupněm geologické rozmanitosti. Jeho součástí bývají staré lomy, které dokumentují vývoj neživé přírody, nebo zpřístupněné doly. Úkolem geoparku je přispívat k osvětě a ochraně neživé přírody.

Geopark Český ráj se do sítě evropských geologických parků zařadil už před pěti lety. Rozlohou 700 kilometrů čtverečních výrazně přesahuje stejnojmennou chráněná krajinnou oblast. Je geologicky cenný nejen pískovcovými Příhrazským, Hruboskalským a Betlémským skalním městem, ale také Prachovskými, Klokočskými nebo Suchými skalami. V Geoparku Český ráj se nacházejí také jeskyně a naleziště drahokamenů.

Součástí západočeského geoparku Egeria o rozloze 2462 kilometrů čtverečních je takzvaný oherský prolom, tedy propadlina, která je geologicky nejaktivnější oblastí Českého masivu. Ačkoli nejmohutnější geologické projevy v ní ustaly již v době před pěti miliony let, přetrvávají v ní tektonika, vývěry termálních vod, vulkanismus a seismická aktivita. Geologickou pestrost území pak nadále podtrhují zde se nacházející ložiska hnědého uhlí, keramických surovin, rud a drahých kovů, výskyty vzácných nerostů a nesčetné minerální prameny. Mnoho míst je chráněno jako přírodní památky. Mezi unikáty, na které geopark návštěvníky Karlovarského kraje láká, patří například důl Jeroným v Čisté, Svatošské skály, rezervace Soos, ale také karlovarské minerální prameny a vyhaslé vulkány.

Na označení český národní geopark čekají další území, například Železné hory nebo Moravský kras s tisícovkou krápníkových jeskyní. Je mezi nimi i Amatérská jeskyně, která je svou délkou 33 kilometrů nejdelším podzemním systémem na území České republiky.


Další články:

570 metrů vysoká hora Lovoš je přístupná ze čtyř stran.

Netradiční a unikátní české vánoční zvyky se tradují vždy na určitém území.

Jak vzniká med díky píli včelích dělnic.

Z roku 1234 pocházející klášter svaté Anežky České byl první gotickou stavbou v tehdejší Praze.

Mořská ryba sleď obecný hraje svoji roli při výživě obyvetelstva.

Předměty patřící mezi české korunovační klenoty nechal zhotovit český král a římský císař Karel IV.

Z vrcholu středočeské hory Milešovky se otevírá výhled na ostatní významné hory Českého středohoří.

Ryba karas obecný je příbuzný kapra obecného.

Již jako učednice se Ahsoka Tano vyznačuje značnou mrštností a obratností.

Hmyzožravý krtek obecný tráví celý život několik decimetrů pod povrchem země.

Písemně vyjádřený nesouhlas s darováním orgánů upravuje transplantační zákon.

Dravá tažná ryba losos obecný vniká z moře do evropských řek.

Způsob, jak vznikají jeskyně ve vápencových oblastech, kde je vytváří voda.

A svět se točí dál

Česká republika má dva geoparky.

A svět se točí dál.