A svět se točí dál

Fotbalista Pelé

Jméno tohoto fotbalisty zná snad opravdu každý. Stal se doslova synonymem sportu, kterému věnoval celý život. Edson Arantes do Nascimento, jemuž se už téměř půl století přezdívá Pelé.

Fotbalista Pelé
Pelé je často označován jako nejlepší fotbalista všech dob.

Vybrat mezi sportovci někoho, kdo by mohl být považován za skutečnou osobnost dvacátého století, jež ovlivnila svět a kterou zná dosova každý, není jednoduché. Vedle Muhammada Ali se dostává i na zástupce nejpopulárnější hry světa, která se hraje na všech kontinentech, fotbalu. A na všech těchto místech znají jméno muže, který hrál za své národní mužstvo na čtyřech světových šampionátech (mezi lety 1958 až 1970), na třech získal titul (1958, 1962 a 1970), za svůj klub nastřílel v 1114 zápasech celkem 1090 branek a v roce 1994 se stal ministrem sportu rodné Brazílie.

A pokud by ani tyto úspěchy ke slávě nestačily, lze k výčtu přidat i zajímavou statistiku. Dosáhne-li nějaký fotbalista hattrick - dá tři góly v jednom zápase -, oslavuje se takový výkon jako mimořádný. Pelé dokázal v šesti zápasech překonat soupeřova brankáře hned pětkrát, ve třiceto zápasech skóroval čtyřikrát a hattrickem se mohl pochlubit v devadesáti zápasech. Ve třech sezonách dokázal nastřílet více než sto gólů. Loňská Zlatá kopačka (což je ocenění nejlepšího evropského střelce) byla udělena za třicet šest gólů.

Pelé se narodil jako Edson Arantes do Nascimento 23. října 1940 v Tres Coracoes v Brazílii. Jako každý brazilský kluk si s míčem začal pohrávat velmi brzy (i když to tehdy ještě nebýval tak rozšířený zvyk, jakým se stal právě díky jeho vlivu) a v jedenácti letech si ho všiml jeden z tehdejších největších hráčů - Waldemar de Brito.

Ten ho o čtyři roky později dovedl do Sao Paula a představil v týmu Santosu. V patnácti letech zde Pelé nastoupil k prvnímu prvoligovému utkání. Santosu ostatně zůstával věrný dlouhá léta a vyhrál s ním devět titulů mistrů své země (mezi lety 1958 až 1969).

Jeho talent se prosadil záhy, už v následujícím roce vedl Pelé tabulku střelců. A v roce 1958 hrál poprvé na mistrovství světa. Brazílie zvítězila. Postupně se to stalo takřka pravidlem, pokud byl Pelé na hřišti. Brazílie odešla z mistrovství poražena jen v roce 1966.

Poté, co Brazílie vybojovala titul mistra světa v roce 1970, když ve finále porazila dlouho odolávající Italy 4:1, Pelé ještě svět fotbalu neopustil. Odchod ohlásil až o čtyři roky později, v roce 1974. O rok dříve měl totiž na svém kontě "pouhé" padesát dva góly. Mimochodem, byla to už jeho sedmnáctá sezona. Padesát dvě branky, to je pro mnoho dnešních fotbalistů sen, pro Pelého to bylo zklamání.

Ve fotbalovém důchodu však dlouho nevydržel. Důvodem byly především finanční problémy. Dnešní fotbalové (a jiné sportovní) hvězdy vydělávají za sezonu miliony, ale v dobách, kdy byl fotbalovým králem Pelé, to ještě zdaleka nebývalo pravidlem. A tak zatímco jeho následovník Ronaldo získal svým přestupem nejvyšší částku v historii, Pelé hrál málem jenom pro radost.

V roce 1975 byl okolnostmi donucen přijmout nové angažmá. Upsal se klubu New York Cosmos. V jeho řadách ovšem strávil pouze dva roky.

Pak se na čas trochu "ztratil". Ovšem v první polovině devadesátých let jeho hvězda znovu zazářila. V roce 1994 se Pelé stal brazilským ministrem sportu.

A protože fotbalový svět na krále svého sportu nezapomíná, stal se Pelé v listopadu 1999 nejlepším hráčem dvacátého sgtoletí. V hlasování čtenářů odborného časopisu World Soccer získal 5499 bodů. Druhý skončil Diego Maradona (s 3949 body) a na třetím místě první Evropan Johan Cruyff, následovaný Franzem Beckenbauerem a francouzem Michelem Platinim.


Další články:

Velká sfinga stojí na pyramidovém poli v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Civilizace Nazca v Peru zaznamenala rozkvět mezi lety 200 až 600 n. l.

Zámek Koloděje Praha vznikl postupnými původní tvrze.

Gejzír Strokkur vystřikuje do výše 25 metrů.

Chodovská tvrz Praha je rekonstruovaný zámeček.

Přírodní rovnováha se vždy znovu nastoluje.

Střemcha obecná je rozšířena téměř v celé Evropě.

Tanec a hudba rozvíjejí mozek, jeho různé části.

Ostrov Capri poblíž pobřeží jižní Itálie přitahuje každoročně tisíce návštěvníků.

Landsbergit je přirozená slitina stříbra a rtuti.

A svět se točí dál

Fotbalista Pelé se stal v roce 1970 prvním hráčem, který získal tři tituly mistra světa. V barvách Santos FC vyhrál šestkrát brazilskou ligu a dvakrát Pohár osvoboditelů a Interkontinentální pohár.

A svět se točí dál.