A svět se točí dál

Lajka první pes ve vesmíru

V roce 1957 vypustili sovětští vědci na oběžnou dráhu Země psa Lajku, první živou bytost ve vesmíru. Teprve po čtyřiceti letech vyšlo najevo, že osud odvážné psí kosmonautky nebyl zdaleka růžový.

Lajka
Model hermetické kabiny družice Sputnik 2, ve které se Lajka jako první pes vydala do vesmíru.

Již měsíc po vypuštění první umělé družice Sputnik 1 přišel Sovětský svaz s dalším triumfem, biodružicí Sputnik 2 se psem na palubě. Zásoby přidělované potravy a kyslíku pro Lajku byly koncipovány na týden. Zemřela Lajka po uplynutí této doby udušením? Nebo byla usmrcena speciálním plynem? Oficiální verze uváděla, že pes zemřel po týdnu stráveném na oběžné dráze zcela bez bolestí. Teprve v říjnu minulého roku poodkryl roušku tajemství halící osud Lajky moskevský biolog Dimitrij Malašenkov. Podle něj mohl pes v kabině družice přežít pět, maximálně sedm hodin, nikoli celý týden.

Vše začalo v ulicích Moskvy, kde žila Lajka jako toulavý pes. Byla křížencem plemene husky, rusky lajka, odtud její jméno. Byla zvyklá na hlad, zimu a ztížené podmínky. Měla proto všechny předpoklady stát se členkou skupiny psích kosmonautů, kterou sovětští vědci sestavovali. Vybírali si pouze menší křížence a fenky. Důvod byl jednoduchý, fenka nemusí při močení zvedat tlapku, a tak potřebuje k životu méně prostoru než pes. V prvním kole výběrového řízení obstály nejklidnější fenky, které dobře snášely testy v centrifuze simulující účinky zrychlení při vypuštění družice. Pak bylo třeby psy adaptovat na maximální stísněnost kosmické kabiny. Byli umisťováni do stále menších klecí na patnáct až dvacet dnů. Po této zátěžové zkoušce absolvovala první skupina psů v roce 1951 a 1952 několik suborbitálních letů. Některá zvířata byla i s křeslem katapultována, a s padákem se snášela k zemi. Jiné fenky, mezi nimi i Lajka, která se tehdy ještě jmenovala Kudrjavka (Kudrnka), byly podrobeny cílenějším zkouškám. Nosily přetlakové kombinézy a pobývaly dlouhé hodiny v simulátorech a maketách kosmické kabiny.

Pak začaly události nabírat na obrátkách. Nikita Chruščov se rozhodl, že úspěch Sputniku 1 by se měl zopakovat a k oslavám Velké říjnové revoluce by měla být vypuštěna další umělá družice. K takovému kroku nebylo nic připraveno. Vznikl náhradní plán - vyslat do vesmíru prvního kosmonauta z připravené psí posádky. Sovětští vědci měli pouhé čtyři týdny, aby sestrojili vesmírnou loď mnohem složitější, než byl Sputnik 1. Neměli čas ani prostředky na konstrukci stroje, který by se mohl vrátit zpět na Zemi. Osud prvního pokusného psa byl předem zpečetěn. Do nejužšího výběru se dostaly tři fenky - Albína, Lajka a Muška. Pro let do kosmu byla nakonec vybrána Lajka, zatímco Albína dělala náhradnici a Muška měla dále sloužit jako "technologický pes" na testování kosmického vybavení.

Lajka ve vesmíru

Třetího listopadu 1957 bylo vše připraveno ke startu. Lajka již celé čtyři dny pobývala v kosmické kabině s vystlanými stěnami. Prostor byl vybaven kamerou a snímači zaznamenávajícími tlak i teplotu prostředí. Byl zde i přístroj na tvorbu kyslíku a další na absorbování vydechovaného oxidu uhličitého. Počítalo se s ventilátorem, který měl začít pracovat, jakmile by teplota v kabině stoupla nad 15 °C. Lajka byla připoutána řemínky, vybavena sáčkem na výkaly a celé tělo měla poseto elektrodami, které monitorovaly její puls a dýchání, srdeční činnost a další životní funkce.

Těsně po startu se začal puls Lajky prudce zrychlovat. Uklidnila se až v beztížném stavu. Trvalo jí to ale třikrát déle než při absolvování podobných situací v centrifuze. V kabině Sputniku 2 se pak začala nekontrolovaným způsobem zvyšovat teplota a vlhkost vzduchu. Strach, stres a nesnesitelné horko zřejmě psa zabily. Už po sedmi hodinách letu nevykazovala družice známky života. Při čtvrtém obletu Země bylo jasné, že fenka Lajka je mrtvá.

Lajka se stala první hrdinkou dobývání vesmírného prostoru. Několik hodin, které přežila v kosmické kabině, stačilo jako důkaz, že živé bytosti mohou cestovat do vesmíru. Sputnik 2 pak oblétl Zemi ještě 2570krát, než čtvrtého dubna 1958 shořel ve vysoké atmosféře.


Další články:

Ostrov Ascension nabízí panoráma nevídané a velmi zvláštní.

Stvořidla na Sázavě patří k nejkrásnějším úsekům.

Pomerančový džus se může chutí lišit.

Hrad Buchlov se pyšní mimo jiné i vzácnými sbírkami.

Jak fungují 3D brýle, aby divák film vnímal třírozměrně.

Ostrov Bornholm omývají vlny Baltského moře.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Vodomil černý se vodní brouk, který má v oblibě stojaté a pomalu tekoucí vody s vegetací.

Amazonští zemědělci pěstují mahagonové dřevo na dříve zemědělské půdě.

Darley Arabian se stal praotcem 95 procent úspěšných závodních plnokrevníků.

A svět se točí dál

Lajka byla první pes ve vesmíru, do kterého se vydala třetího listopadu 1957 v kosmické kabině Sputnik 2.

A svět se točí dál.