A svět se točí dál

Potravní vztahy mezi orgamismy

Zelené rostliny
Zelené rostliny pohlcují oxid uhličitý z atmosféry a vytváří z něj látky pro stavbu těl. Obrázek: Wikipedia, autor: Sugeesh at Malayalam Wikipedia.

Potravní vztahy představují základní vztahy mezi orgamismy. Autotrofní organismy, kterými jsou zelené rostliny, průběžně pohlcují oxid uhličitý z atmosféry a pomocí slunečního záření z něj vytváří látky pro stavbu svých těl. Těla rostlin jsou zdrojem živin pro heterotrofní organismy - živočichy, bakterie a houby.

Cesta organických látek z rostlinného organismu může být mnohostupňová, například rostlina - býložravec - masožravec - bakterie. Při každém z těchto kroků se pouze část přijatých organických látek použije pro stavbu těla nového organismu, zbytek se rozloží a tím se získá energie potřebná k životním dějům v organismu. Posledním stupněm jsou houby a bakterie, které se postarají o konečné zpracování organických látek na CO2, vodu a další anorganické sloučeniny, tyto organismy se nazývají saprofyti.


Další články:

Velkou čínskou zeď postavili Číňané v době dynastie Ming.

Sineu na Mallorce.

Roztoči zahrnují přibližně 30 000 druhů.

Chippendale je umělecký sloh nábytku.

Býk Nandin postupně zčernal.

Jak přišla Velká sfinga o svůj dnes již ztracený nos? Traduje se několik teorií.

Fauna a flóra Evropy je ovlivněna civilizací.

Mžení bylo posléze zahrnuto pod mrholení.

Massospondylus živ v místech, kde se dnes rozkládá Arizona, Jihoafrická republika, království Lesotho, Zimbabwe a Namíbie.

Rozdělení savců na jednotlivé podtřídy.

Co byla Domesday Book v Anglii Viléma Dobyvatele.

Přestupné roky vyrovnávají kalendář s délkou roku.

A svět se točí dál

Potravní vztahy mezi orgamismy zajišťují cestu organických látek v organismech.

A svět se točí dál.