A svět se točí dál

Články

Články na toto téma.

Památky v Horšovském Týně kterým dominuje především hojně navštěvovaný hrad a zámek.

Sonda Kepler objevuje nové světy, během své kosmické mise objevila již 1013 exoplanet.

Tečky před očima

Co znamenají tečky, které plavou před očima, když se člověk podívá do nebe?

Tečky před očima
Co znamenají tečky, které plavou před očima?

Jedná se o tzv. sklivcové zákalky a tento termín je poměrně výstižný. Sklivec představuje jakýsi gel s vláknitou strukturou, ideálně průhledný, který vyplňuje většinu objemu oční bulvy. V některých případech, zejména v důsledku namáhání, úrazu nebo nejčastěji stáří, se mohou jeho vlákna nahlučit. Mezi čočkou a sítnicí se následně vytvoří místa, která se nám do zorného pole promítají jako zdánlivě cizorodá tělíska. Najpatrnější přitom bývají právě při pohledu na jednobarevnou plochu, tedy na bílou zeď, nebe nebo zasněženou krajinu. V 98 % výskytů se nejedná o známku žádné nemoci. Ve zbylých případech mohou zákalky vznikat například při odchlípnutí sítnice, zvýšení nitroočního tlaku nebo při jiném onemocnění.

Cukrovka a káva která má kladný dopad. Například pít denně šálek kávy po dobu čtyř let snižuje riziko diabetu druhého typu o zhruba 11 %, tvrdí výzkumný tým provádějící studii.

Vědci umí přepsat vzpomínky a přepsat je na vzpomínky s kladným emocionálním obsahem.

Meteorologický radar bude varovat i před hmyzem

Housenky černopásky bavlníkové Helicoverpa armigera jsou vážným škůdcem hospodářských i okrasných rostlin, jako je bavlník, kukuřice, soja, slunečnice, tabák, rajčata, ale škodí i na karafiátech, pelargoniích či chrizantémách. Tyto můry je velice obtížné sledovat, protože migrují pouze v noci. Texaští vědci z Agricultural Research Service však nyní přišli se zajímavým objevem. Zjistili, že signály rutinně sbírané meteorologickou sítí by mohly sloužit jako systém včasného varování při sledování migrace černopásky bavlníkové i dalších nočních škůdců.

Černopáska bavlníková
Černopáska bavlníková

Velká černá díra v centru malé galaxie

Velice hmotnou černou díru objevili astronomové v centru nejmenší známé galaxie pomocí Hubbleova teleskopu. Objekt se nachází v galaxii M60-UCD1, tedy přibližně 54 milionů světelných let od Země.

Výskyt tak mohutného objektu ve středu velmi malé galaxie není přitom podle astronomů příliš pravděpodobný. Vědce proto jeho existence utvrzuje v přesvědčení, že galaxie M60-UCD1, která je v porovnání s Mléčnou dráhou 500krát menší, vznikla odtržením od mnohem většího útvaru.

Černou díru má ve svém středu i Mléčná dráha. Její hmotnost je však ekvivalentem pouhých čtyř milionů Sluncí a tvoří méně než 0,01 % celkové hmotnosti galaxie, zatímco černá díra v galaxii M60-UCD1 tvoří 15 % hmotnosti galaxie. Černá díra je natolik hmotným tělesem, že z jejího okolí nemůže díky gravitaci uniknout žádný objekt včetně světla.

A svět se točí dál

Zde jsou články na toto téma.

A svět se točí dál.