A svět se točí dál

Články 7

Mobbing je šikana na pracovišti, která se objevuje všude tam, kde se na jednom místě shromáždí více pracovníků zavřených po celý den v několika málo místnostech.

Matematické schopnosti lidí jsou mezi živočichy jedinečné

Pavián
Schopnost elementárních počtů objevili vědci například i u paviánů.

Matematické schopnosti lidí jsou v živém světě opravdu jedinečné. Neexistuje žádný jiný druh živočicha, který by uměl např. odmocňovat či logaritmovat. Ve schopnosti elementárních počtů však zase tak jedineční nejsme. Nedávno byly zárodky této pozoruhodné vlastnosti objeveny u našich vzdálenějších příbuzných - afrických primátů paviánů.

Srst vznikla jako izolační vrstva, která zvířatům zaručuje přežití v jakémkoli klimatu.

Na jaké ruce se nosí hodinky? Pokud patříte mezi většinu obyvatel zeměkoule, pak jsou vaše hodinky na levé ruce.

Muži na létajících strojích pro které je vrcholným zážitkem let s vrtulí připásanou na zádech. Je jim určena každoroční letecká výstava a show v Oshkoshi v americkém Wisconsinu.

Mraky se rodí z páry, vzduchu a prachu. Dominují nebi nad našimi hlavami a rozhodují o osudu celé planety.

Nové sporty spojují tradiční východní techniky s rozšířenou "západní" aktivitou.

Africké včely se do Spojených států dostaly z Brazílie, kde bylo původním záměrem křížení afrických a evropských včel.

Asijská megaměsta v roce 2025 dosáhnou podle odhadů počtu dvaceti. Nárůst počtu obyvatel v megaměstech přináší vážné problémy.

Toaletní papír se může pochlubit překvapivě krátkou historií. Ve Spojených státech se měkké roličky objevily ve třicátých letech dvacátého stletí, ale do Evropy dorazily až třicet let poté.

Plutonium je v přírodě vzácné. Vyskytuje se nanejvýš v drobných stopách jako příměs v uranových horninách. Je zdrojem energie, který se lidé naučili využívat.

Je zelenina lepší vařená nebo syrová? Ještě nedávno se tvrdilo, že zelenina je nejzdravější syrová, mnoho cenných látkek se při vaření ztrácí. Podle posledních výzkumů několika evropských dietologů poskytuje vařená zelenina lepší ochranu proti onemocnění srdce a rakovině než syrová. Vaření totiž změkčí buňky rostlin, čímž se zvýší absorpce karotenoidů.

Akupunktura pro zvířata je úspěšná zejména u artritid psů a koní.

Zámek Lednice, který leží 12 kilometrů od Mikulova a 50 kilometrů na jih od Brna na břehu řeky Dyje, se právem řadí mezi romantické památky.

A svět se točí dál

Zde jsou články číslo 7.

A svět se točí dál.