A svět se točí dál

Zámek Lednice

Zámek Lednice, který leží 12 kilometrů od Mikulova a 50 kilometrů na jih od Brna na břehu řeky Dyje, se právem řadí mezi romantické památky České republiky.

Zámek Lednice
Dnešní podobu získal zámek Lednice během rozsáhlé rekonstrukce v polovině 19. století ve slohu imitujícím anglickou tudorovskou gotiku.

Při prohlídce zámku Lednice jen těžko uvěříte, že obdivujete letní sídlo. Skutečně, šlechta sem vyjížděla už zjaram, ale na podzim se vracela do pevného hnízda ve Valticích. Přesto si zde nechala vybudovat topení, luxusní umývárny, ložnice, jídelny a taneční sály. Lichtenštejni si potrpěli na své umělecké sbírky, a kde to šlo, vystavovali trofeje z cest po Africe a Asii. Z minaretu si udělali "sklep" na orientální předměty, to nejhezčí pak trůnilo ve vitrínách afrického a čínského pokoje. Některé portréty, cenné kousky nábytku, šperkovnice a ozdoby, které nezničila válka a zásahy zestátňování, sice skončily i v dalekém Lichtenštejnsku, ale dodnes můžete v zámku obdivovat např. schodiště v knihovně vyřezané z jediného stromu i původní čínské tapety zdobící čínský kabinet.

Panstvo si po novogotické rekonstrukci žilo honosně. Usínalo v historických dřevěných postelích, stolovalo z dobového cínu a obklopovalo se uměleckými díly, jejichž cenu určovala nejen kvalita, ale i stáří. Přesto měli život na svou dobu moderní, což dokazují například koupelny. Sloužily jim mramorové vany, klozety, uvidíte tam i původní ručníky, flakony od parfémů aj.


Další články:

Palmyra leží v pouštní oáze více než dvě stě kilometrů severovýchodním směrem od Damašku.

Akupunktura pro zvířata se začíná používat při léčbě domácích mazlíčků.

Sassi di Matera v Itálii je proslulá skalními obydlími.

Skalní město Petra v Jordánsku stojí v jordánské poušti.

Krevní skupiny u zvířat se liší.

Bouvetův ostrov leží v Atlantském oceánu.

Timbuktu je město, které bylo zahaleno mlhou tajemství.

Suezský průplav se rozšiřuje, aby dostačoval sílícímu provozu.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Hrad Buchlov byl postaven na stejnojmenném kopci v Chřibech.

A svět se točí dál

Zámek Lednice s rozlehlou zahradou patří mezi nejpůvabnější komplexy v České republice.

A svět se točí dál.