A svět se točí dál

Články 8

Objev inzulinu ke kterému došlo v roce 1922, ve kterém Frederick Grant Banting izoloval inzulin ze slinivky břišní a začal jej ordinovat diabetikům.

Hra na hudební nástroj

Francouzské barokní hudební nástroje
Francouzské barokní hudební nástroje.

Stačí 1-5 let cvičit v dětství na nějaký hudební nástroj a mozek z toho těží i v dospělosti. Vědci Northwesternské univerzity v USA ukázali, že hudební vzdělání rozšiřuje mozkové reakce na složité zvuky. To ulehčuje orientaci ve složitých a hlučných prostředích.

Slaná jezera najdeme na všech světadílech. Dělí se na dvě velké skupiny. První tvoří zlomky oceánu, které byly odděleny tektonickou činností, druhou skupinu představují uzavřená jezera, která nemají odtok.

Nejstarší Američané osídlili oba americké kontinenty mnohem dříve, než se původně předpokládalo. Na jihu Chile byla odhalena osada Monte Verde.

Nejstarší rostlina světa, už přes čtyřicet tisíc let roste na jihu Tasmánie nejstarší známá rostlina na světě Lomatia tasmanica.

Skalní město Petra v Jordánsku bylo pro karavany, které putovaly přede dvěma tisíci lety pouští Petra snem, zářivou hvězdou na konci dluhé a nebezpečné cesty. Je obklopené neprostupnými horami a patří k nejpodivuhodnějším památkám světa.

Velká čínská zeď se táhne v délce cca 4800 km a během věků se obnovovala, dostavovala, opuštěla a znovu stavěla na jiném místě.

Odehrála se potopa světa v Černomoří? Původně sladkovodní jezero, jímž bylo Černé moře, se během ní změnilo ve slané vnitrozemské moře.

Kumgangsan - Diamantové hory leží na pobřeží Východokorejského zálivu (Japonské moře) a jsou součástí Východokorejského pohoří. V pohoří je nepřeberné množství přírodních krás. Asi proto začali zdejší obyvatelé již v minulosti porovnávat hory s nejkrásnějšími z kamenů.

Cikáda viničná je největší český a slovenský křís a současně i největší představitel řádu stejnokřídlých, je to opravdu nezanedbatelný tvor s robusním tělem dlouhým téměř čtyři centimetry a v rozpětí křídel měřící až osm a půl centimetru.

Obaleč ovocný žije na jabloních, růžích, meruňkách i na jiných listnatých stromech, kde tvoří obvykle dvě generace do roka.

Most Golden Gate v San Franciscu je patrně nejproslulejší most světa. Každoročně ho použije čtyřicet milionů vozidel. Údržba i zajišťování provozu jsou velmi nákladné, ale most přesto vynáší. Poplatek za přejezd jednoho vozidla je jeden dolar.

Hadcový azbest je nejznámější, nejdůležitější a také pro zpracování nejvhodnější z druhů azbestu. Jeho vlákna vynikají značnou pevností v tahu a jsou ohnivzdorná.

Co jsou to geologické varhany? Jsou přírodní povrchový krasový výtvor v podobě svislých kapsovitých útvarů, které mají obvykle válcovitý tvar.

Jak vzniká skalní most? Tvoří se v horninách, které se snadněji rozpouštějí ve vodě nebo jejichž zrna se mohou vydrolovat.

Hrad Kost postavil před rokem 1349 Beneš z Vartemberka. Dodnes je velice dobře zachovaný.

A svět se točí dál

Zde jsou články číslo 8.

A svět se točí dál.