A svět se točí dál

Články 6

Slunéčko východní je nepříjemný konkurent evropských slunéček, v jeho těle se usídlila parazitická houba hmyzomorka druhu Nosema thompsoni, která jim dává oproti evropských druhům slunéček výhodu.

Soukromý satelit

Moderní technika může vzniknout i v domácí dílně, korejský umělec vyšle do vesmíru vlastní satelit.

Satelit
Vypustit na oběžnou dráhu vlastní satelit již nemusí být doménou států a silných korporací.

Pokud si myslíte, že k vyslání satelitu na oběžnou dráhu Země jsou potřeba investice na úrovni obřích korporací, korejský umělec Song Hu-jun vás přesvědčí o opaku. Přednedávnem představil výsledek své iniciativy otevřený satelit. Jejím výsledkem je krabička o hraně 10 cm, která se má v prosinci stát prvním satelitem na oběžné dráze, který je dílem rukou jediného člověka.

Satelit má na oběžnou dráhu zamířit z Kazachstánu v prosinci letošního roku. Jeho tvůrce se spokojí s tím, když bude na Zemi vysílat informace o svém fungování, jako je například stav baterie či teplota zařízení. Satelit je zkonstruonán výhradně ze součástek, které je možno koupit v běžných obchodech.

Damascenská ocel pochází ze starověké Indie. Jelikož tato ocel byla velmi drahá, byla v minulisti v Evropě snaha tuto ocel napodobit. Tajemství výroby pravé damascenské oceli objevili až nyní dva Američané.

Stojí za vyhynutím koní lovci nebo podnebí? Zhruba před deseti tisíci lety zmizeli koně stejně jako další savci - mamuti, jeskynní lvi a podobní - ze Severní Ameriky.

Více než sto let byl klobouk panamák nezbytný módní doplněk na hlavách bohatých, mocných a slavných. Ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století zdobil hlavy tak významných osobností, jako byl Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt, Nikita Chruščov nebo kubánský diktátor Fulgencio Batista.

Ropné plošiny těží ropu z hloubky 200 metrů, ale lze těžit z hloubky až 1500 metrů. Kotevní lana vrtných plošin jsou uchycena až 900 metrů hluboko.

Pravorukost nebo levorukost rozhoduje o tom, jakým způsobem se mozek vyvine.

Stříhání ovcí v Patagonii na nejjižnějším cípu Argentiny probíhá v lednu, kdy zde začíná léto.

Šikmá věž v Pise se nedávno nečekaně během jedné noci odklonila o dva a půl centimetru. Problém nastal v okamžiku, kdy byly v jedné z etap stabilizace věže vyzvednuty betonové kvádry pocházející z 19. století.

Rychlost klame, sledujeme-li pohyb, zůstávají oči upřeny na jedno místo jen velmi krátký čas...

Antická kuchyně kterou dávní Řekové jedli. Podle písemnch pramenů prý k snídani stačila sklenka vína, hrst ředkviček a kousek chleba. K obědu se obvykle podávala pšeničná kaše, ryba a fíky. Hlavním jídlem dne byla večeře sestávající z až dvanácti chodů.

Vodní hrad Švihov vybudovali ve 14. století páni z rodu Rýzmberků. Natáčela se zde pohádka Tři oříšky pro Popelku s Libuší Šafránkovou v hlavní roli.

A svět se točí dál

Zde jsou články.

A svět se točí dál.