A svět se točí dál

Klobouk panamák

Více než sto let byl klobouk panamák nezbytný módní doplněk na hlavách mocných, bohatých a slavných tohoto světa. Klobouk z bílé slámy ozdobený na dýnku černou stužkou. Jméno označující jeho skutečný původ jipijapa se anglickým obchodníkům patrně špatně pamatovalo i vyslovovalo. A tak dostal jméno podle země, kde se s ním začalo obchodovat.

Klobouk panamák
Panamák je klobouk z bílé slámy ozdobený na dýnku černou stužkou.

"Bílé jako loňské sněhy," touto parafrází francouzského básníka Francoise Villona definoval Guillermo Cabrera Infante lépe než kdo jiný klobouk zvaný panamák. Ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století zdobil hlavy tak významných osobností, jako byl Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt, Nikita Chruščov nebo kubánský diktátor Fulgencio Batista. S módou držely krok i hollywoodské hvězdy, třeba Orson Welles a Dirk Bogarde. Jako pokrývka hlavy byl vždy symbolem blahobytu, elegance, aristokratičnosti a moci. Tyto vlastnosti nezískal ovšem v chudém prostředí, z něhož pocházel, ale tam, kam se dostal. Mít ho na hlavě je pro leckoho něco jako mít v ústech dobrý havanský doutník.

Klobouk, o kterém je řeč, si přisvojuje vícero zemí. V Kolumbii se traduje, že jeho tvůrcem byl Ekvádorec Juan Vivanco. V roce 1847 prý založil dílnu na klobouky v kolumbijské obci La Unión (v departmentu Nariňo poblíž hranice s Ekvádorem) a od té doby se tam stále řemeslně vyrábí. Jiné prameny uvádí, že jde o součást lidového kroje z oblasti Antioquíja na severu Kolumbie, kterou nosili předáci hnutí za nezávislost země. V Panamě ho proslavil francouzský inženýr Ferdinand de Lesseps, který dostal koncesi na neuskutečněný projekt kanálu mezi dvěma oceány bez zdymadel.

Původ tohoto klobouku si však nemůže právem přisvojit žádné z těchto míst. Skutečnou kolébkou klobouku z bílé slámy ozdobeného na dýnku černou stužkou, stejně typického pro světoznámé osobnosti jako pro andské domorodce, je ekvádorská provincie Manabí. Zde začali tyto klobouky plést obyvatelé obcí Mantecristi a Jipijapa a pletli je tam už za španělské konquisty.

Pásku za páskou, uzlík za uzlíkem, hbitými a jemnými pohyby prstů, jak to umějí jenom oni a jak se to naučili od rodičů, prarodičů, a tak od nepaměti. Obě obce daly této části oděvu své jméno, ale hlavní odběratelé, kteří hovořili anglicky, se rozhodli pokřtít klobouky jménem panamák podle země, kde se s nimi začalo obchodovat. Jejich rodné jméno totiž nedokázali vyslovit.

Jijijapy, jak se ve skutečnosti jmenují, jsou plodem několika čtverečních kilometrů v zátoce Caráquez na ekvádorském pobřeží. Zvláštní klimatické podmínky umožňují, aby se zde dařilo stromu Carludovica palmata, jak španělští dobyvatelé pojmenovali palmu, z níž domorodci vyráběli své ozdoby. Lucaina, lucua, palmiche, nacuma, rabihorcado, murrapo a další (z nichž jeden by se dal přeložit jako čepcová sláma a jiný jako košíček) jsou lidová jména, pod nimiž je známa dřevina s kulatou korunou, vysoká až tři metry, jejíž více než metr dlouhé listy místní obyvatelé sklízejí.

Cesta panamáku do světa

Ačkoli Ekvádorci nosili klobouky už před šestnáctým stoletím, řemeslníci je začali zhotovovat na prodej v roce 1630. Umění jejich ruční výroby se rozvíjelo do té míry, že začátkem století se rozběhl vývoz. Od té doby až daleko do druhé poloviny dvacátého století se staly symbolem prvotřídního oblečení a elegance.

Teprve sedmdesátá léta kloboukům typu panamák definitivně odzvonila, především vlivem Johna Kennedyho, který měl ve zvyku chodit prostovlasý.

Dnes se budoucnost panamáků, téměř již vyšlých z módy, zdá být poněkud nejistá, i když jejich cenový kurz neustále stoupá. Jeden kus z těch nejlepších může stát na domorodém trhu 3000 až 5000 peset (18 až 30 euro), zatímco v zahraničí vás přijde na 480 euro.


Další články:

Damascenská ocel má na povrchu typické černobílé žilkování.

Slunéčko východní je nepříjemný konkurent evropských slunéček a má nečekaného spojence.

Marsovské vozítko Curiosity hledá metan, jehož stopy objevily družice a pozemské teleskopy.

Grand Canyon je o 60 milionů let starší podle výsledků výzkumu vědců z Kalifornského institutu.

Plíseň na potravinách se dokáže objevit nečekaně a nevítaně.

Velká sfinga v Gíze se vzhledem lvího těla s lidskou tváří se tyčí v blízkosti velkých pyramid.

Proč vlci vyjí a co vytí vyjadřuje?

Nice je srdce voňavé Provence.

Klíčení obohacuje potraviny, protože při svém krátkém růstu jsou klíčky schopny mnohonásobně navýšit množství obsažených látek.

Hořící město Centralia v Pensylvánii pod kterým zuří rozsáhlý podzemní požár uhelných slojí.

A svět se točí dál

Klobouk panamák se stal symbolem prvotřídního oblečení a elegance.

A svět se točí dál.