A svět se točí dál

Nice

Srdce voňavé Provence s historií i komfortem pro letní dovolenou, to je Nice.

Nice
Letecký pohled na pláž v jihofrancouzském Nice.

Azurové pobřeží je jednoznačně nejznámějším místem letní dovolené ve Francii. Saint Tropez s četnickou stanicí, Fréjus, Le Lavandou, Cavalaire nebo překrásný poloostrov Giens, nedaleko města Hyéres, kypí příjemnou atmosférou a nekonečnou pohodou. Vydejme se ale na druhou stranu k italským hranicím. Do slavného města Nice, které je považováno za centrum Azurového pobřeží.

Nice patří mezi nejnavštěvovanější města v tomto regionu. Ročně sem přijedou až čtyři miliony spokojených návštěvníků. Nice je krásné město s pro jižní Evropu tolik typickými křivolakými uličkami plnými květin a vůní z místních restaurací. Ochutnat v nich můžete jídla z plodů moře, ale také bagetu nicois s tuňákem, vejci, rajčaty a bazalkou.

Starobylá část Nice vás nadchne. Navštívit můžete také nejrůznější obchůdky a galerie, které se nacházejí v domech s elegantní okrovou fasádou s tyrkysovými okenicemi. Úzkými uličkami a malými náměstíčky můžete vystoupat ke zbytkům hradu a zámku Le Chateau, který byl součástí obranného systému města. Torza samotného opevnění z 11. století tu také zůstala.

Kdo chce poznávat více, může zajít do luxusní čtvrti - Cimiez. Obdivovat zde můžete luxusní vily a také díla Marca Chagalla, jeho plátna Biblická poselství vystavuje muzeum, které je podle něj pojmenováno. Nice se může pochlubit i slavným rodákem - Jeanem Gustave Le Cléziem, spisovatelem a překladatelem, který v roce 2008 získal Nobelovu cenu za literaturu.

Atmosférou dýchá také anglická promenáda, která se městem táhne sedm kilometrů a na které návštěvníky baví desítky nejrůznějších umělců.


Další články:

Mizející studánky, kterých kdysi bývalo v krajině mnoho.

Chiméra se používá jako synonymum něčeho nereálného.

Fytoplankton se zkoumá pomocí satelitu.

Psi a vlci mají společného předka v době pleistocénu.

Plíseň na potravinách se dokáže objevit nečekaně a nevítaně.

Hořící město Centralia v Pensylvánii pod kterým zuří rozsáhlý podzemní požár uhelných slojí.

Velká sfinga v Gíze se vzhledem lvího těla s lidskou tváří se tyčí v blízkosti velkých pyramid.

Klíčení obohacuje potraviny. Proč je klíčení tak aktuální téma? Protože při svém krátkém růstu jsou klíčky schopny mnohonásobně navýšit obsah prospěšných látek.

Sassi di Matera v Itálii sloužila jako skalní obydlí.

Jak vzniká med? Ve včelím úlu jej vyrábí včely.

A svět se točí dál

Nice je srdce voňavé Provence, které patří mezi nejnavštěvovanější města v tomto regionu.

A svět se točí dál.