A svět se točí dál

Články 2

Tropická cyklona patří mezi nejdramatičtější projevy počasí, vzniká v subtropické oblasti nad mořskou hladinou.

Umělý déšť v poušti se podařilo spustit vědcům ze švýcarské společnosti Meteo System.

Zeleninou na dětskou obezitu

Bojovat proti dětské obezitě zvýšením příjmu zeleniny se stravě navrhuje Národní institut dětské výživy a chorob USA.

Zelenina

Dětská obezita představuje jednu z hrozeb dnešní technické civilizaci a jen v Evropě se počet obézních dětí v posledních pěti letech více než zdvojnásobil. Hrozivější situace je však v USA, kde trpí obezitou 17 % malých dětí (v ČR 6 %). Použít novou metodu snížení obezity dětí navrhuje studie Národního institutu dětské výživy a chorob USA. Její recept je jednoduchý, přidávat do dětské stravy dávky zeleniny ve formě pyré. Příjem zeleniny se tak zdvojnásobí a příjem kalorií sníží až o 25 %, při zachování stejného množství zkonzumovaného jídla. Děti tak mají stejný pocit nasycení. Děti přitom potravu přijímají bez výhrad a jejich organismus si zvyká na chuť zeleniny, což otvírá cestu k pozdější konzumaci samostatných zeleninových příloh. Nový způsob boje s obezitou by měl být zaveden v předškolních zařízeních a doporučován bude v masivní kampani i rodičům.

Finská káva, ve dvou věcech jsou Finové jedničky - v saunování a pití kávy.

Jak fungují 3D brýle? Co způsobí, že je promítaný film vnímán třírozměrně?

Dva ruští odvážlivci vyšplhali na sochu Krista Spasitele v Rio de Janeiro

Socha krista Spasitele v Rio de Janeiro
Socha Krista Spasitele Rio de Janeiro.

Dva ruští dobrodruzi Vadim Machorov a Vitalij Raskalov, kteří se baví šplháním na výškové stavby po celém světě (Na svém kontě mají například aktuálně druhý nejvyšší mrakodrap světa Šanghaj Tower.), si jako svůj nejnovější cíl si zvolili sochu Krista Spasitele, dominantu brazilského města Rio de Janeiro.

"Letos jsme cestovali Jižní Amerikou. Procestovali jsme Brazílii, Argentinu a Chile. Prvním městem, a zároveň hlavním cílem naší cesty, bylo Rio de Janeiro. Chtěli jsme vylézt na slavnou sochu Ježíše Krista Spasitele, která se tyčí nad městem na vrcholu hory Corcovado. Je obtížné zprostředkovat emoce, které jsem zažil ve chvíli, kdy jsem vylezl na hlavu sochy a otevřel poklop. Zároveň se strachem jsem měl i pocit triumfu. Za bílého dne se k památníku dostanete vlakem, který jde po kolejích zezdola až na vrchol. V noci jsme šli po kolejích pěšky, ve tmě a obklopeni hlasitými zvuky hmyzu a dalších zvířat. Bylo to děsivé, jako by cesta vedla přes džungli. Asi za dvě hodiny jsme byli nahoře. Co se stalo potom, to uvidíte ve videu," sdělil k této akci Vitalij Raskalov.

Socha krista Spasitele v Rio de Janeiro vznikala dlouhých deset let, její odhalení se pak konalo v roce 1931.

Snovačka jedovatá si svoji přezdívku zaslouží.

Plastová kost přání umožňuje u příležitost svátku Dne díkuvzdání potěšení z lámání kostí všem svátečním stolovníkům.

Atomové auto na silnice nikdy nevyjelo. Podle plánů mělo být poháněno podobným reaktorem, jaké se používají v atomových ponorkách.

Velká sfinga v Gíze se tyčí v blízkosti tří velkých pyramid. Má podobu lvího těla s lidskou tváří obrácenou k východu a jedná se o největší skulpturu, vytesanou kdy člověkem z jednoho kusu kamene.

Obří měděná mince vyrostla v čínském Kuej-jangu.

Origami je japonské umění skládat papír. Poprvé se umění origami objevilo již v 9. století v Japonsku a dodnes se těší oblibě v celém světě.

Ježčí kavárna v Tokiu, kde je možné se za menší poplatek s ježkem pomazlit.

Amatérský archeolog postavil dřevěné Stonehenge ze dřeva, které leželo ladem na dvoře místní restaurace.

Obr Feltépve vylézá z trávníku v budapešťských termálních lázních na Náměstí Istvána Szechenyi.

Matter of World je neuvěřitelná dřevěná socha, která představuje portrét živé planety.

Bonsaje, umění v květináči, do jehož tajů člověk pronikne až po desetiletích trpělivé práce. Původ slova bonsaj lze vystopovat v čínštině a jeho překlad znamená strom v misce.

Suezský průplav se rozšiřuje, během modernizace vzniklo nové paralelní rameno o délce 35 km a ze stávající trasy se 37 km prohloubilo a rozšířilo.

Před 73 tisíci lety zaplavila Kapverdy megatsunami, podle doktora Simona Daye z University College London, by se podobná událost mohla v ještě horší podobě opakovat.

Žralok velrybí není člověku nebezpečný, živí se planktonem a malými rybami. Pohybuje poměrně pomalu, obvykle pluje rychlostí kolem 5 kilometrů v hodině.

Obsahuje dešťová voda vitamin B12? Ano, obsahuje, avšak v množství prakticky zanedbatelném.

A svět se točí dál

Zde jsou články na toto téma.

A svět se točí dál.