A svět se točí dál

Finská káva

Ve dvou věcech jsou Finové jedničky - jednou z nich je saunování, o kterém se říká, že v sauně vedou dokonce i politická jednání. Druhou věcí, ve které drží severská země prvenství, je pití kávy, které Finové zkonzumují dvojnásobné množství, než většina ostatních Evropanů.

Finská káva
S vůní kávy se můžeme ve Finsku potkat při mnohých příležitostech.

Nejčastěji začínají Finové den právě šálkem kávy. Káva - to zde znamená překapávaná. V kavárně se překape do konvic, ze kterých si pak hosté sami nalévají. Zvuk presovače je ve Finsku k zaslechnutí málokdy.

A stejným způsobem si kávu připravují Finové i doma. Pijí ji při každé vhodné příležitosti a svůj šálek dostanou nezřídka i děti.

Starší generace Finů si kávu nalije na podšálek, aby jim rychleji vychladla. Při pití z talířku ji následně ještě cedí přes kostku cukru, kterou drží mezi rty.

Káva se do Finska poprvé rozšířila před třemi stoletími a to jak se sousedního Švédska, tak i z východu z Ruska. Mnozí lidé tehdy považovalo kávu za lék schopný vyléčit téměř vše od bolesti hlavy přes deprese až po srdeční onemocnění. Zpočátku bylo možno kávu koupit pouze v lékárnách.

Šíření kávy prospěla prohibice ve dvacátých letech minulého století a také to, že kvůli restrikcím si ji museli Finové v minulost několikrát odepřít. Do světové špičky v pití kávy se pak dostali v sedmdesátých letech dvacátého století.

Navíc má Finsko jako jediná země oficiální pauzy na kávu a v mnoha firmách ji mají zaměstnanci zadarmo.


Další články:

Cukrovka a káva, její vliv na vznik diabetu druhého typu.

Tropická cyklona je bouře, která vzniká v subtropické oblasti nad hladinou oceánu.

Umělý déšť v poušti byl vytvořen pomocí negativně nabitých částic, které na sebe nabalily částečky prachu.

Sonda Kepler objevuje nové světy a překročila již počet tisíce objevených exoplanet.

A svět se točí dál

Finská káva začala psát svoji tradici před třemi stoletími.

A svět se točí dál.