A svět se točí dál

Články 10

Vřes obecný je keříček 30-60 centimetrů vysoký. Staří Slované zase vplétali vřes nevěstě do myrtového věnečku, protože jinak by manželství nebylo šťastné.

Badatelé nalezli meteority bolidu Benešov

Meteor
Letící meteor pozorován ze Země.

Česká astronomie získává bod, badatelům z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky se podařilo nalézt meterity pocházející z pozorovaným pádem bolidu Benešov, který přístroje Astronomického ústavu zaznamenaly již v roce 1991. Jedná se o první případ na světě, kdy po tak dlouhé době po pádu meteoritu byly na základě nové analýzy původních záznamů v přesně předpovězené oblasti objeveny meteority odpovídající hmotnosti, navíc velmi zajímavého typu a složení.

Jedná se o vůbec největší bolid, jaký se dosud podařilo přístroji AsÚ v evropské bolidové síti zachytit. Velmi jasný bolid Benešov proletěl nad územím středních Čech v noci ze 7. na 8. května 1991 krátce po 1. hodině letního času (přesně v 23 h 3 m 45-50 s UT). Tento mimořádný světelný úkaz způsobil malý úlomek asteroidu - meteoroid o průměru asi 1 metru a hmotnosti několika tun, který se střetl se Zemí rychlostí přes 21 km/s a začal svítit ve výšce necelých 92 km poblíž Olbramovic na Benešovsku.

Jak chovat doma morče, zvířátko opravdu skromné a vděčné. Můžeme je chovat v otevřené bedničce nebo kleci s pevným spodkem o ploše asi 70x60 cm a stěnách vysokých 30 cm. Mají zde mít budku, která poslouží jako úkryt.

K domestikaci kukuřice došlo před 8700 lety v dnešním jihovýchodním Mexiku.

Tunel Seikan ležící pod Cugarským průlivem a spojující ostrovy Honšú a Hokkaidó, byl donedávna nejdelším tunelem světa. Svojí hloubkou 84 metrů pod mořským dnem je nejhlubším tunelem světa.

Svatební tradice, pojďme se na s některými z nich blíže seznámit a pokusit se podhalit, odkud se vzaly.

Nevolnost při cestování je způsobena tím, že naše oči vidí něco jiného, než co vnímá kinetický orgán ve vnitřním uchu.

Slimák který ovládá fotosyntézu. Malí slimáci jsou hnědí s červenými skvrnami. Postupně ale zezelenají díky chlorofylu získanému odnětím kompletních chloroplastů ze zelených řas tvořících jejich potravu.

Dlask tlustozobý je velmi ostražitý a plachý pták, většinu času tráví vysoko v korunách stromů. Také vám přilétl v zimě na krmítko a hodoval na slunečnicích? Jistě jste ho poznali.

Želva matamata je jihoamerická želva, která je známa především svým velice pohyblivým krkem. Její tělo je od hlavy až k "patě" pokryto ostrými šupinami.

Proč je kov na dotek chladnější než dřevo? Kov vede teplo lépe, než dřevo a je ho tedy schopen více tělu při doteku odebrat.

Káva pomáhá monitorovat stav trubek ve městě Boston, kde se vypije značné množství kávy. Proto se úřady při kontrole kanalizace rozhodly, že stav kanalizačních trubek budou kontrolovat sledováním kofeinu.

Česnek je odedávna oblíben především v kuchyních států kolem Středozemního moře, především ve Španělsku, odkud se vyváží do většiny zemí Evropy.

Umělé osvětlení prodělává nepřetržitý vývoj. Světlo člověk ocení, až když ho nemá. Dvacáté století se stalo jeho fenoménem.

A svět se točí dál

Zde jsou články číslo 10.

A svět se točí dál.