A svět se točí dál

Články 18

Osel odchází do ústraní, zatímco ještě před několika desetiletími žily na území Španělska přibližně dva miliony oslů. Dnes z nich zbývá již jen kolem devadesáti tisíc.

Normandský most

Normandský most
Normandský most je na lanový dálniční most klenoucí se přes řeku Seinu mezi normandskými městy Le Havre a Honfleur.

Francie dosáhla významného světového technického primátu, když byl do provozu uveden v Normandii největší závěsný most na světě. Je dlouhý dva tisíce dvě stě metrů - což je stejná délka, jakou se honosí proslulý pařížský bulvár Champs-Élysées. Most se klene nad ústím řeky Seiny do Atlantiku mezi městy Le Havre a Honfleur.

Mostovka je zavěšena pomocí sto osmdesáti šesti speciálních ocelových lan na dvou sloupech o výšce dvě stě čtrnáct metrů, jejichž vrcholy jsou od sebe vzdáleny osm set padesát šest metrů.

Otcem tohoto supermostu je inženýr Michel Virlogeux, který si vytyčil při své práci heslo: "Vyhnout se fantaziím a nadměrným nákladům a vyprojektovat harmonické struktury." Dosud nevídaným rozponem mezi sloupy překonal světový rekord, který držel kandský most. Spolupracoval rovněž s místními ekologickými sdruženími, takže stavba, která trvala šest let, splňuje požadavky, které na ni kladli ochránci životního prostředí. Je konstruována tak, aby odolala větrům o rychlosti až sto dvacet kilometrů za hodinu.

Normandský most se stane součástí dálničního projektu, který zajistí efektivní silniční spojení mezi severozápadní Francií a Španělskem. Každodenně po něm bude moci projet až osm tisíc vozidel.

Leváci si po léta připadali, že jsou z tohoto světa vyloučeni. V poslední době se na ně začíná svět dívat naprosto odlišně, stačilo jen pár vědeckých studií a nových poznatků.

Zpevněný potápěčský skafandr Newtsuit má blíže spíše k miniponorce než k běžnému potápěčskému skafandru. Je z hliníku a tři sta kilogramů jeho váhy ve vodě znamená méně, než na souši. Je poháněn čtyřmi motory, dva slouží pro horizontální pohyb a dva pro vertikální.

Je 115 let věku strop? Může se dlouhověkost lidí stále prodlužovat tak, jako se tomu dělo během posledního století?

Jaký materiál se používá na ložní prádlo, aby se v něm člověk při spaní cítil jako v bavlnce?

Tribologie je nauka o tření, která se na úrovni molekulární struktury pokouší rozluštit a využít principy stýkání dvou materiálů. Sjet na lyžích zasněžený svah, neupadnout pod sprchou, zvládnout zatáčku na asfaltu, to vše vyžaduje zvládnutí jednoho a téhož jevu.

Troudnatec kopytovitý je více let rostoucí nejedlá dřevokazná houba.

Šváb je v domácnosti nezvaný host, který patří k nejstarším a zároveň nejúspěšnějším skupinám hmyzu. Máte-li štěstí, už jste ho dlouho nezahlédli. Ale spíš ano, když jste rozsvítili v kuchyni a něco pelášilo po podlaze a rychle zmizelo ve skulině, o níž jste neměli ani tušení. Patrně se zrovna krmil drobečky nebo nepatrnými flíčky mastnoty, ačkoliv se vám kuchyň zdála zářivě čistá.

Šetření teplem při topení. Přetápěním bytu, netěsnícími okny i zastaralým radiátorem plýtváte zbytečně teplem a přicházíte ročně až o tisíce korun.

Zahrady pod Pražským hradem které vznikly ve 2. polovině 18. století ve svahu za malostranskými šlechtickými paláci, jsou jedním z divů evropské zahradní architektury.

Kostel svatého Jakuba Většího Praha najdeme v Praze na Starém Městě přibližně uprostřed mezi Staroměstským náměstím a náměstím Republiky. Půvdodně gotická stavba byla koncem 17. století barokizována.

A svět se točí dál

Inteligentní lidé se hůře soustředí.
Jak ukazují výsledky vědeckých studií, čím je člověk inteligentnější, tím snadněji se nechá rozptýlit od práce, což znamená, že čím výkonnější mozek s vyšším IQ máte, tím hůře se dokážete soustředit. Váš mozek ruší bezpočet myšlenek, které méně inteligentní kolegy netrápí. Lidé, jejichž myšlenky se neustále rozbíhají různými směry tedy mohou zajásat a spokojeně konstatovat: "Mám radost, zdá se, že jsem génius."

A svět se točí dál.