A svět se točí dál

Články 13

Tygří oko je nerost, pro který je charakteristický neklidný třpit žlutohnědé přelévavé barvy právě tak jako živé tygří oko.

Otakárek ovocný patří k našim největším denním motýlům, v rozpětí měří 8,5 cm, samečkové bývají o něco menší než samičky. Je to druh teplomilný, vyhledávající výslunné stráně a lesostepi, kde se mu daří nejlépe.

Pouštní festival umění Burning Man

Black Rock City - Burning Man
Satelitní snímek Black Rock City při slavnosti Burning Man 2005 byl pořízen NASA.

V poušti na severozápadě amerického státu Nevada se letos konal již 30. ročník festivalu Burning Man. Na pusté planině v lokalitě Black Rock Desert každoročně na několik dní vyroste město Black Rock City, kde posléze nacházejí azyl nejrůznější umělci - bez ohledu na kontroverznost či netradiční pojetí jejich díla. Letošním tématem se stala dílna Leonarda da Vinciho.

Stvořidla na Sázavě patří k nejkrásnějším a z přírodovědeckého hlediska nejzajímavějším úsekům údolí řeky.

Švarcvaldky jsou hodiny s dřevěným vyřezávaným ciferníkem a závažími ve tvaru šišek, které se vyráběly již v minulém století v malých dílnách i podomácku v pohoří Schwarzwald.

Kolik je na světě řebčíků? Rod řebčík z čeledi liliovitých číhá kolem padesáti různých druhů.

Vodomil černý vyhledává stojaté a pomalu tekoucí vody s bohatou vegetací. je to velký, černý, zelenavě lesklý brouk člunkovitého tvaru, dosahující délky 35 až 47 mm.

Nejpilnější české věžní hodiny najdeme na jilemnické radnici.

Jak stará je rotunda na hoře Říp? Je to románská rotunda svatého Jiří, která byla postavena kolem roku 1126, tedy před více než osmi a půl stoletím.

Dýně v kuchyni se dá vařit, péct, zapékat, zavařovat, smažit, zkrátka se dá upravovat na nmoho rozličných způsobů.

Velkopolský kůň byl zprvu chován především jako kůň zemědělský a pracovní, až později byl využíván v jezdectví.

Ostrov Ascension leží daleko od civilizace uprostřed Atlantského oceánu. Je to vlastně sopečná skála, která vyvřela nad hladinu. Měří pouhých osmaosmdesát čtverečních kilometrů.

Darley Arabian je kůň od kterého odvozuje svůj původ 95 procent úspěšných závodních plnokrevníků.

Amazonští zemědělci pěstují mahagonové dřevo. Načervenalé mahagonové dřevo je v luxusním nábytkářství vysoce žádanou a ceněnou surovinou. Je však také surovinou, které je nedostatek, a proto se začíná vysazovat i na zemědělské půdě, kterou kdysi domorodci vyrvali pralesům.

Lajka první pes ve vesmíru. V roce 1957 vypustili sovětští vědci na oběžnou dráhu Země psa Lajku, první živou bytost ve vesmíru. Teprve v říjnu minulého roku poodhalil roušku halící osud Lajky moskevský biolog Dimitrij Malašenkov.

A svět se točí dál

Zde jsou články číslo 13.

A svět se točí dál.